مقاله ها

ترمومتر دما

ترمومتر دما

ترمومتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

 ابزاری است همانند دماسنج که برای اندازه گیری دما ما به ساده ترین شکل از آن استفاده کرده ایم .به عنوان دماسنج آنالوگ هم شناخته می شود. . آن چه در این مقاله مد نظر ما است ترمومتر صنعتی با کاربردی پیچیده تر است.همچنین به گیج دما نیز شناخته می شود .با ما همراه باشید تا در رابطه با این وسایل پرکاربرد در صنعت اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار دهیم . از کاربرد ترمومتر میتوان مهم ترین آن ها را چنین نام برد. ما برای اندازه گیری دما و سیستم تهویه ای مطبوع ،برای آماده کردن غذا ،سیستم های اتوماتیکی ،صنعت نظارت بر روی موتور و بارگزاری ،تشخیص دادن ایراد های پنهان یک سیستم توسط اندازه گیری دما ، در ساختمان برای پیدا کردن نشتی و میزان رطوبت و در مواردی پیدا کردن اتلاف انرژی در زمینه عایق بندی ها ، در آزمایشگاه و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود. در ادامه تعرف بهتری از اینکه ترمومتر دما چیست و انواع آن برایتان می گوییم.

 

روش های اندازه گیری دمای جسم

یکی از مهم ترین پارامترها در صنایع مختلف ، پارامتر دما و اندازه گیری آن می باشد . برای اندازه گیری دما از تجهیزات مختلفی می توان استفاده کرد که یکی از مهم ترین آنها همین دماسنج صنعتی یا انواع ترمومتر صنعتی هستند . 

به صورت کلی دما را به دو روش تماسی و غیر تماسی می توان اندازه گرفت . در روش تماسی با استفاده از گیج های دما این کار را انجام می دهند، اما در روش غیر تماسی با استفاده از باریکه لیزر دمای جسم را اندازه می گیرند . 

جدیدترین ترمومتر طراحی شده

ترمومتر لیزری

مدل لیزری که به آن ترمومتر مادون قرمز هم می گویند با تابش اشعه، دمای جسم را اندازه گیری کرده و نشان می دهد . 

ترمومتر دیجیتال

مدل دیجیتال پرتابل دارای یک یا چند ورودی سنسور دما بوده و به نسبت ترمومتر های آنالوگ این مزیت را دارند که قابل حمل هستند . 

ترمومتر گازی

مدل گازی گازی با کمک کنترل فشار گاز درون مخزن دمای  جسم را هم اندازه می گیرند . 

ترمومتر لیزری

نمونه لیزری صنعتی در دسته دماسنج های غیر تماسی قرار می گیرند . اصول کار این دماسنج ها به این شکل است که با ارسال پرتوهای مادون قرمز و برخورد آن با جسم دمای پرتوهای بازگشتی در صورت تغییر دما در جسم تغییر کرده و دمای جسم روی نمایشگر نشان داده می شود . 

از این ابزار صنعتی لیزری در موارد مختلفی استفاده می کنند . یکی از مهم ترین آن ها برای آن است که به خاطر ایمنی شخص برای آنکه به وسیله برای اندازه گیری دما نزدیک نشود استفاده می شود .مواردی چون کوره ها . انواع ترمومتر لیزری قابلیت خوبی برای کنترل دما از راه دور فراهم می کند که بسیار مفید است. برای اطلاع از قیمت ترمومتر از طریق راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

ترمومتر دیجیتال

نوع دیجیتال هم مانند ترمومتر های لیزری برای اندازه گیری دما بین نقاط مختلف قابل استفاده می باشند. مهم ترین ویژگی گیج دما دیجیتال این است که قابل حمل بوده و می توان آنها را جابه جا کرد . 

با استفاده از صفحه دیجیتالی که روی محصول وجود دارد قابلیت نمایش 2 تا 12 نقطه مختلف دمایی وجود دارد .  

 

ترمومتر آنالوگ

مدل آنالوگ که به گیج های دما عقربه ای هم معروفند یکی از پر کاربرد ترین ترمومتر های صنعتی محسوب می شوند . کمپانی های مختلفی اقدام به ساخت این محصول نموده اند . دو نمونه از بهترین محصولات را می توان گیج دما ویکا و گیج دما پکنز نام برد .

ترمومتر های آنالوگ برخلاف دیجیتال و لیزری قابلیت جابه جایی را ندارند و برای اندازه گیری دمای جسم نیاز است تا به صورت مستقیم در تماس با سیال یا جسم مورد نظر باشند . 

ترمومتر بی متال

کاربردی ترین نوع ترمومتر های دما و از دقیق ترینشان ، گیج های دما بیمتال است.این مدل در تجهیزات خانگی استفاده می شود. درون سماور ، او و بسیاری از وسایل دیگر .به غیر از تجهیزات خانگی در تجهیزات صنعتی هم استفادهمی شود.

نوع صنعتی گیج های دما بیمتال دارای دنباله ای است که اتصالات آن یا از پشت یا از زیر بوده و جنس آن هم از استیل یا برنج می باشد . بسته به اینکه از این ترمومتر برای اندازه گیری دمای چه سیالی و در کجا استفاده می شود، این شرایط تغییر می کند .

بسته به اینکه این قطعه در چه شرایطی کار کند و اندازه گیری را انجام دهد جنس آن متفاوت می شود . به همین ترتیب برای اندازه گیری دما که عاملی حساس است دقت بالایی می شود .

معمولا قطر صفحه نمایش ترمومتر ها دما بیمتال بین 5 تا 15 سانتی متر بوده و برای اندازه گیری دما در بازه -40 تا +300 درجه سانتی گراد قابل استفاده هستند . 

عملکرد ترمومتر دما

 این گیج ها ابزاری حساس برای اندازه گیری دما هستند و با توجه به کارکردشان روش های مختلفی برای اندازه گیری دما دارند . اما به طور معمول دو روش کلی برای اندازه گیری دما وجود دارد.حال که متوجه شدیم ترمومتر دما چیست روش اندازه گیری به این صورت است.  اول تماسی که با تماس مستقیم جسم انجام می شود و روش دوم غیر تماسی بوده و از دور قابل اندازه گیری است .ترموکوپل ها و ترمورزیستنس ها در دسته اول جای گرفته اند. و بیشتر در مدل های آنالوگ از آن ها استفاده می کنیم. روش غیر تماسی به طور معمول برای سیستم هایی که دسترسی به صورتی خطرناک است و یا به صورت پیاپی باید اندازه گیری شود استفاده می شود.

ترمومتر جیوه ای

ترمومتر جیوه ای

دیرینه ترین و نوستالژی ترین نوع دماسنج ها هستند . که اکثرا با آن سر و کار داشته ایم .طرز کار ترمومتر جیوه ای تغییر حجم درون محفظه است که بر اثر تغییر دما درجه خاصی را نشان می دهد . موارد استفاده از این دماسنج ها عمدتا در پزشکی است .

 

ترمومتر الکلی

ترمومتر الکلی

دماسنج یا ترمومتر الکلی نیز مشابه ترمومتر جیوه ای است که بر اساس تغییر حجم محلول آن یعنی الکل ، اندازه گیری دما صورت میگیرد و البته مزیتی بالاتر از نمونه ی قبلی دارند و آن ، این است که مواد به کار رفته در آن به اندازه جیوه سمی نیست. و توان اندازه گیری آن از صفر تا صد است.

 

ترموکوپل

ترموکوپل ها

عملکرد و اندازه گیری ترموکوپل ها با استفاده از دو فلز مختلف انجام می گیرد که با یکدیگر در تماس هستند. تغییرات دمایی و گرم شدن آن ها باعث اختلاف پنانسیل در محل تماس میشود.این اختلاف پتانسیل  به وسیله محاسبات ریاضی اندازه گیری می شود و دما تعیین می گردد.

موارد استفاده از ترمو کوبل ها معمولا در صنعت و دماهای زیاد است.

 

نمونه های دیگر ترمومتر چیست ؟

از آن جا که اندازه گیری  دما در بسیاری از صنایع بر اساس نیاز ها و نوع محصولات متفاوت می شود .یک موضوع نوع اندازه گیری است و دیگری جنس محصول مورد برسی . اگر لازم باشد که دمای بالایی را محاسبه کنیم نیاز به مدلی مقاوم هستیم . قیمت ترمومتر دما بر اساس همین موضوع تعیین می گردد . چنانچه دقت بالایی برای اندازه گیری لازم باشد و یا اینکه دسترسی به ماده قابل برسی تا چه حد از ایمنی حضور شخص در کارگاه ارتباط دارد . بر این اساس فروش ترمومتر دما در مدل خا و گونه های مختلی ارائه می شود . در ادامه به معرفی بیشتری از آنها می پردازیم .

انواع ترمومتر دما چیست

برای کنترل دما از روش ها و دستگاههای مختلفی همانند ترمومتر دما استفاده می شود یکی از این ابزار ها دماسنج کوارتزی است که یک روش جدید برای اندازه گیری دما به حساب می آید.و دقت اندازه گیری خوبی هم دارد.طرز کار آنبر اساس حساسیت فرکانس تشدید کریستال کوارتز  به تغییر دما است.میزان سنجش دما در این وسیله بسیار وسیع است و قابلیت اندازه گیری آن از دمای نزدیک منفی چهل درجه تا دویست و سی درجه است.

انواع ترمومتر دما

از انواع دیگر ترمومتر ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

عملکرد ترمومتر دما

شما می توانید برای درک بیشتر از کارکرد ترمومتر دما ویدیو مقابل را تماشا کنید.

از معروف ترین برند های ابزار های سنجشی برند ویکا یا به لاتین wika است که توانسته اعتبار خوبی در بین مصرف کنندگان کسب نماید .

بهترین کمپانی های سازنده ترمومتر صنعتی

ترمومتر دما ویکا

ترمومتر های دما ویکا

همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از مهم ترین و بهترین کارخانه های سازنده این وسیله صنعتی ، کمپانی ویکا آلمان است . 

اگر بخواهید از محصولات کمپانی ویکا بیشتر بدانید ، این محصولات دقت و کیفیت محصول خیلی عالی است و قیمت مناسبی هم دارد. در سیستم گرمایشی و سرمایشی صنایع  مختلف از آن استفاده می کنند.

باید ذکر کرد به دلیل اینکه ترمومتر های دما ویکا تمام استیل می باشند به نسبت سایر محصولات موجود در بازار هم از کیفیت بسیار بالاتری برخوردارند و هم قیمتشان اندکی گران تر از نمونه های مشابه می باشد.

از جمله موارد مصرف ترمومتر ویکا در نیروگاه ها ، کارخانجات ، ساختمان های بزرگ و … است . معمولا از دو واحد اندازه گیری مختلف فارنهایت و سلسیوس برای اندازه گیری دما استفاده می کنند که بر حسب استاندارد های کشور مورد نظر این ترمومتر ها را می توان تنظیم نمود .

گیج های دما ویکا در نمونه های مختلف جیوه ای ، الکلی ، بیمتال ، گازی و … موجود هستند . فروشگاه بانک صنعت به عنوان یکی از نماینده های رسمی عرضه محصولات ویکا در خدمت شما عزیزان است .  

چند نمونه از بهترین محصولات کمپانی ویکا

ترمومتر ویکا مدل A52 و R52 ، گیج های دما سیم دار 6 متری ویکا
میزان رضایت مصرف کنندگان
98%
طول عمر و کیفیت محصول
96%
مقرون به صرفه بودن
87%
میزان خرابی محصولات
4%
ترمومتر دما ویکا

ترمومتر دما پکنز

برند پکنز بعد از محصولات کمپانی ویکا در دسته قدیمی ترین محصولات موجود در بازار قرار دارند . گیج های دما پکنز ساخت کشور ترکیه بوده و از کیفیت بسیار خوبی برای مصارف صنعتی برخوردارند . 
از گیج های دما پکنز هم در تمامی کارخانجات ، آزمایشگاه های بزرگ ، نیروگاه ها و … به راحتی می توان استفاده کرد . 
قیمت ترمومتر دما پکنز در مقایسه با محصولات ویکا اندکی ارزان تر می باشد . بانک صنعت به عنوان یکی از نمایندگان رسمی عرضه محصولات پکنز در خدمت شما عزیزان است . 
 

چند نمونه از بهترین محصولات کمپانی پکنز

ترمومتر گاز اکچوئیتد پکنز ، گیج دما پکنز دنباله دار 
میزان رضایت مصرف کنندگان
96%
طول عمر و کیفیت محصول
92%
مقرون به صرفه بودن
97%
میزان خرابی محصولات
7%

 

آدرس :

تهران – خیابان لاله زار جنوبی – اول کوچه گودرزی – پلاک ۴۸

تلفن :

 02133927425 و 02133927423

پست الکترونیک :

mond_electric@yahoo.com

‫5/5 (2 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *