مقاله ها

جک پنوماتیک

فروش جک پنوماتیک

اگر بخواهیم از سیستم پنوماتیک سخن بگوییم بی تردید جک پنوماتیک اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده آن است. این قطعه صنعتی پرکاربرد به سیلندر پنوماتیک نیز شناخته می شود و یک نوع عملگر در سیستم نیوماتیک نیز است. اما جک پنوماتیک چیست ؟

در ابتدا در توضیحی مختصر باید از سیستم پنوماتیک شروع کرد . اساس کار این سیستم بر اساس هوای فشرده طراحی شده و در این سیستم انرژی هوای فشرده به نیروی مکانیکی تبدیل می شود.سیلندر نیوماتیک نیز بر چنین مکانیزمی عمل می کند. حرکت نیروی مکانیک در آن به صورت طولی است و فروش جک مکانیک در ابعاد ، اندازه و طرح های گوناگون براساس فشار و قطر های مختلف در بازار موجود است.

از اجزای پرکاربرد سیستم  را میتوان سیلندر بادی دانست.که کاربردی متنوع دارد. از استفاده در صنایع چوب گرفته تا خودروسازی و خط تولید کارخانه ها و…

این سیلندر پنومانیک که کارکردی براساس هوای فشرده دارد عمدتا تحت تاثیر فشار و حرارت است .حرکت آن رفت و برگشتی است و سرعت آن تنظیممی شود. کارایی این سیلندر بادی بسته به نحوه استفاده صحیح و نصب درست آن است . و بر اساس سیستم پنوماتیک بر اساس هوای فشرده کارکردی آسان دارد و به وسیله شیر برقی باز و بسته می شود. (برای اطلاع بیشتر پیشنهاد میشود مقاله —> شیر برقی را مطالعه نمایید. )

در این قسمت از شما دعوت می کنیم که از محصولات پنوماتیک سایت بانک صنعت بازدید نمایید. برای این کاردکمه زیرین را کلیک نمایید.

طرز کار جک پنوماتیک

حرکت و عملکرد سیلندر پنوماتیک سرعت زیادی دارد. و وقتی مدتی از کارکردن سیستم جک بادی می گذرد ، این سیستم دما را افزایش می دهد ( افزایش دما به وسیله پیستون و قطعه دیگری به نام کمپرسور انجام می شود .) و دمای هوای فشده با تغییری که در آن به وجود آمده فشار آن متفاوت می گردد. این سیستم مقاوم آن قدر خوب طراحی و ساخته شده که اط این فشار به راحتی پشتیبانی میکند و سیستم دچار مشکل نمیشود .و با این فعل و انفعالاتی که اساس کار پنوماتیک است مشکلی برای سیستم ایجاد نشده و سیستم به راحتی حرکت یک نواخت خود را ادامه می دهد. برای خرید جک پنوماتیک با در نظر گرفتن فشار های لازم محصول مناسبی را انتخاب نمایید بنابراین لازم است قبل از مراجعه برای خرید به برسی مشخصات لازم پرداخته سپس با توصیه های لازم متخصصان اقدام به خرید جک پنوماتیک نمایید.

 

طرز کار جک پنوماتیک

                    با استفاده از راه ارتباطی که در این قسمت قرار داده ایم ، شما می توانید هر گونه سوال در زمینه

                   جک پنوماتیک و سایر محصولات را از ما بپرسید . کارشناس بخش فروش شما را در انتخاب نوع وسیله

                   و نحوه سفارش راهنمایی خواند نمود.

اجزای تشکیل دهنده جک پنوماتیک و قرارگیری آن ها در کنار هم دیگر را در فیلم مجاور میتوانید ببینید .

این ویدیو راهنمای خوبی برای تعمیر و قرار دادن اجزای آن در کنار هم است.

قطعات سیلندر پنوماتیک

جک بادی سیستم پیچیده ای ندارد و اساس کار آن قانون پاسکال است. اجزای تشکیل دهنده سیلندر پنوماتیک نیز آن چنان پیچیده نیستن . این سیستم از پیستون ، شفت ، بوش ، مگنت در پوش  ، بامپر و تعدادی قطعات دیگر تشکیل شده . هماهنگی بین اجزای آن باعث تبدیل آن به یک ابزار پرکاربرد در صنعت شده است. قیمت جک پنوماتیک نیز بر اساس کیفیت اجزای سازنده و ابعاد آن تعیین می شود. در قطعات سازنده سیلندر شبیه  یک استوانه است که سطح سیقلی دارد. پیستون در سیلندر به راحتی حرکت می کند. جنس سیلندر از آلمینیوم ، استیلی و فولادی است.

و پیستون که در شکل هم مشاهده میشود همانند جنس سیلندر بوده و درون سیلندر قرار می گیرد.

  1. شفت سیلندر پنوماتیک از استیل و نوع کرین و فولاد ساخته میشود که بر روی فولاد پوششی کرومی قرار میگیرد.

 

قطعات سازنده سیلندر پنوماتیک

انواع جک پنوماتیک

در بازار فروش نمونه های زیادی برای این جک موجود است. و بر اساس مشخصاتی که برای هر مدل در نظر گرفته شده به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شود.یکی از دسته بندی ها در ارتباط با ( مگنت ) قطعه ای به کار رفته در جک است.  به نوع مگنت دار و نوع بی مگنت شناخته می شود.همچنین بر اساس طراحی ظاهری ساختار سیلندر بادی یک دسته بندی دیگری وجود دارد که عملکرد آن به دو بخش مجزا تعریف می شود. یک مدل جک بادی خطی پنوماتیک یا نیوماتیک که بر اساس حرکت رفت و برگشت شفت است و دیگری جک بادی چرخشی پنوماتیک و حرکت متفاوت شفت به شکل دورانی.

این جک بادی خطی که معرفی شد نیز خود دو دسته دارد. و براساس حرکت شفت به دومدل یک طرفه و دو طرفه شناخته می شود.

سیلندر های بادی علاوه بر مدل های ذکر شده بالا مدل های دیگری هم دارند که در دسته بندی های گفته شده بالا جای نمی گیرد. و کاربرد های آن برای مصارف مشخص و خاصی است.از انواع شناخته شده سیلندر پنوماتیک ، جک بادی با شفت ثابت و پوسته ای متحرک ، سیلندر بادی کامپکت ، جک بادی دوبل یا تاندم ، جک نیوماتیک بدون شفت  ، مدل قلمی ، جک بادی چهار میل ، سیلندر دی ان سی ، جک به شکل تلسکوپ یا مدل تلسکوپی ومدل دو سر شفت .در این مدل دو سر شفت از هر دو طرف این جک می توان استفاده کرد و بر حسب اندازه مشخصات کاربردی در انواع مختلفی موجود است. همچنین در دسته بندی دیگر نیز به دو نوع جک مگنت دار و بدون مگنت برای آن ها در نظر گرفته شده.

 

جک پنوماتیک یک طرفه

کار انجام شده توسط جک بادی یک طرفه فقط از یک سو انجام میگیرد و بدین نام نیز شناخته می شود . این کورس حرکتی از یک سمت انجام می پذیرد.

همان طور که از نام سیلندرهای خطی یک طرفه یا یک کاره پیدا است، این سیلندرها فقط در یک طرف یا از یک سوی کورس حرکتی خود کار انجام می ­دهند. در این نوع سیلندرها هوای فشرده، از یک سمت وارد محفظه سیلندر می ­شود و باعث حرکت پیستون می­ شوند. پس از قطع شدن فشار هوا، فنری که پشت پیستون قرار دارد، هوای داخل محفظه را خالی می­ کند و پیستون به اول کورس حرکتی خود باز می­ گردد و مجدد با باز شدن مسیر هوای فشرده، پیستون به حرکت در می­ آید. تصویر کارکرد این سیلندر را در مقابل نمایش داده شده.کاربرد سیلندر پنوماتیک بیشتر برای پرس کردن و جدا کردن قطعات از قالب ساخت به کار می رود.

 

روش کار جک یک طرفه

جک پنوماتیک دوطرفه

سیلندر بادی که به صورت دو طرفه است ، در دو جهت قادر به انجام کار هستند.به همین دلیل به نوع دو طرفه شناخته می شوند.در سیلندر بادی یک طرفه فنر، پیستون را باز میگرداند اما چون این جک ها دو طرفه هستند روش دیگری در برگرداندن سیلندر وجود دارد . در این مدل از هوا برای بازگرداندن پیستون استفاده می شود . در برخی دیگر از جک بادی وجود دارند که روش کار در آن ها متفاوت است . بعضی از مدل های سیلندر پنوماتیک در دو طرف سیلندر دو شفت تعبیه شده که حرکت دو طرفه داشته باشند.

 

جک پنوماتیک دو طرفه

سیلندر پنوماتیک چرخشی

تفاوت جک نیوماتیک خطی با چرخشی در نوع حرکت سیلندر است . این جک به مدل روتاری هم شناخته می شود.در جک های پنوماتیک چرخشی شفتی که به پیستون اتصال دارد هم حرکت دورانی پیدا می کند.این حرکت به دو صورت انجام میشود و به شکل نا محدود دوران 360 درجه و شکل محدود انجام می شود .دوران نامحدود به  موتور پنوماتیک هم شناخته می شود. تصویر این جک پنوپاتیک مدل چرخشی به شکل زیر است.

.

جک پنوماتیک چرخشی

قیمت جک پنوماتیک

عوامل متعددی در این موضوع دست دارند برای اطلاع از قیمت جک پنوماتیک باید در مرحله نخست به مشخصات سیستم  کار خود توجه نموده با مشخص کردن مقدار فشار و دما  و پارامتر های دیگر اقدام به خرید جک پنوماتیک نمایید. این ابزار پرکاربرد صنعتی در بازار با نمونه های ایرانی ، چینی و اروپایی عرضه می شود . با این حال نمونه های ایرانی و چینی با کیفیت کمی پایین تر در در فروش جک پنوماتیک از قیمت مناسب تری برخوردار است. قیمت جک پنوماتیک بر اساس ابعاد و اندازه های مختلف متفاوت است. برای خرید و اطلاع از قیمت ها می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.
 
قیمت جک پنوماتیک

محاسبات سیلندر پنوماتیک

برای آنکه نیروی سیلندر بادی را محاسبه کنیم به ترتیب این مراحل را انجام می دهیم : در ابتدا قطر سیلندر نیوماتیکی را با واحد سانتی متر اندازه گرفته . برای به دست آوردن شعاع ، قطر را تقسیم بر 2 می کنیم . حالا باید مساحت مقطع سیلندر به دست بیاید .که فرمول آن ( عدد پی یعنی 3/14 ضرب در شعاع به توان 2 است )

مساحت به دست آمده سیلندر در فشار کاری ضرب می شود ، عدد به دست آمده نیروی تولیدی با واحد کیلوگرم به دست می آید. که در کورس رفت به دست آمده .

محاسبه کورس برگشت : برای محاسبه کورس برگشت به خاطر شافت که از مقطع موثر کم کمی از مراحل را متفاوت انجام میدهیم. برای این کار قطر شافت هم اندازه میگیریم و از قطر مقطع به دست آمده کم کرده و بعد باقی مراحل را طبق قبل انجام می شود.

محاسبات جک پنوماتیک

نصب و نگهداری از جک پنوماتیک

    • چند نکته در رابطه با نصب ونگهداری جک هیدرولیک وجود دارد که در اینجا به برسی آن میپردازیم . در انتخاب سیلندر به وزنی که قرار است سیلندر متحمل شود دقت کنید و قطر دهانه را متناسب با آن وزن در نظر گیرید. تمیز بودن هوای فشرده مصرفی بسیار اهمیت دارد ،  بنابراین در هنگام اتصال به تمیز بودن قسمت ورودی هوا توجه کنید. با ورود آلودگی و گرد و خاک عمر جک بادی کاهش می یابد. بنابراین اگر از سیلندر استفاده نمی شود درپوش آن را حتما باید بست. قبل از سیلندر از واحد مراقبت در نصب استفاده می شود .جک پنوماتیک میتواند یک نیروی قابل تحمل خاصی را حمل کند بنابراین باید توجه شود که بارهای اضافی به  شافت و بدنه بپرهیزید. دما در جک نیوماتیک اهمیت زیادی دارد چنانچه از دماهای منفی استفاده شود باید اقداماتی جهت جلوگیری یخ زدگی انجام شود .
  • جهت تنظیم سرعت سیلندر بادی  کاری که میکنیم این است که شیر کنترل سرعت را فقط تا نصفه باز کنید و مرحله به مرحله رگلاتور را تنظیک کنید. حالا زمان آن رسیده تا ضربه گیر جک را وصل کنید . برای سیلندر های حساس نیز از فیلتر های مش بندی شده ریز استفاده کنید.

     

طرز کار جک بادی

این دستگاه از یک محفظه بزرگ برای حفظ هوای فشرده شده تشکیل شده که هوا از قسمت ورودی با آن وارد می شود.اجزای  داخلی جک که شامل پیستون و شافت است عملکرد خطی دارند .قطعات سازنده ی جک بادی همگی برای مقاومت دستگاه آب بندی شده اند. با عبور جریان فشرده هوا به سیستم ، این هوا دنبال به خاطر حجم فشرده دنبال راهی برای خروج است . در این قسمت درز گیری و آب بندی بسیار اهمیت دارد که هوا خارج نشود.نیروی هوای فشرده شده به پیستون وارد می شود و شافت به بیرون کشیده می شود و سیستم به جریان می افتد.
در عملکرد سیلندر  کاری که باید انجام دهیم این است که سرعت آن را برای جلوگیری از ضربه و صدمه به سیستمکنترل کنیم .برای این کار باید قبل از پایان کورس سرعت پیستون را کم کرد تا از سایش و اصابت قطعات به یکدیگر جلوگیری به عمل آید. اگر این کار انجام نشود اتفاقی که می افتد این است که باعث لقی و کم شدن دوام  و اسیب به سیستم آن می شود.
 

 

جک پنوماتیک بادی

 

 

جک نیوماتیک چگونه عمل می کند ؟

اگر توضیحات بالا کافی نبود شما میتوانید طرز کار این وسیله را در ویدیو مقابل تماشا کنید و به صورت عینی از آن آگاه شوید.

انتخاب جک پنوماتیک یا جک بادی !

این محصول سیلندر بادی در تنوع بالایی در بازار موجود است . به همین خاطر باید بدانید که کدام یک از آن ها را انتخاب نمایید . چون هر یک از این مدل های برای کاربری خاصی طراحی شده اند . به همین ترتیب قیمت جک پنوماتیک یا هزینه ای که برای این محصول می شود ، بیهوده به کار نرود . پس بنابر این در این قسمت مواردی را که برای خرید جک پنوماتیک باید مدنظر داشته باشید را خدمتتان عرض میکنیم .

شما در درجه اول باید بدانید که جک بادی انتخاب شده باید تا چه میزان فشاری را تحمل نماید . این عدد قابل محاسبه هم برای کاری کهمیخواهید و هم برای این وسیله مقدور است .

کورس سیلندر نیز از موارد دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید . بدین وسیله شمامشخص می کنید که سیلندر باید چهمیزان جا به جایی داشته باشد ؟!

همانطور که خدمتتون عرض کردیم ، دنیایی از محصولات سیلندر پنوماتیک در دنیا داریم که کارایی آن ها متفات است ، این محصولات طراحی خاصی دارند که شما قبل از خرید جک پنوماتیک باید توجه داشته باشید که میخواهید آن را کجا نصب کنید ؟

برخی از مدل های جک بادی وجود دارند که هوشمندانه تر طراحی شده اند و دارای سنسور هستند . شما بنا برنیازتان باید به مورد رسیدگی نمایید.

برخی از نمونه جکها نیز دارای مگنت هستند و برخی ساده در بازار فروش جک پنوماتیک هستند . بسته به دقت و نیاز کارتان این مورد را هم در نظر داشته باشید !جکپنوماتیک دو شفت
جک پنوماتیک کامپکت
جک پنوماتیک قلمی

فروش جک پنوماتیک

فروشگاه بانک صنعت با تجربه بالا در زمینه فروش قطعات صنعتی و ابزارآلات الکتریکی در خدمت شماست .فقط کافی است جهت خرید و یا مشاوره با شماره های پایین صفحه در کادر زیر تماس بگیرید . همچنین می توانید برای اطمینان از انتخاب نوع صحیح جک با مسئول فروش مشاوره نمایید و از انتخاب خود مطمئن گردید.

 

آدرس :

تهران – خیابان لاله زار جنوبی – اول کوچه گودرزی – پلاک ۴۸

تلفن :

  02133927425 و 02133927423

پست الکترونیک :

mond_electric@yahoo.com

‫5/5 (1 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *