تلفن : 02133927425
آدرس : تهران، خیابان لاله زار جنوبی، ابتدای کوچه ترابی گودرزی، پلاک 48
ساعت کاری فروشگاه : شنبه تا چهارشنبه از 9:30 تا 18 و پنجشبه ها 9:30 تا 14
تلفن : 02133927425
آدرس : تهران، خیابان لاله زار جنوبی، ابتدای کوچه ترابی گودرزی، پلاک 48
بروز ترین تجهیزات لوازم تابلو برق

خرید انواع محصولات لوازم تابلو برق

خرید انواع محصولات لوازم تابلو برق

لوازم تابلو برق

هسته هر سیستم الکتریکی تابلو برق است. این یک جزء اساسی است که توزیع برق را در سراسر یک ساختمان یا تأسیسات مدیریت می کند. در این محتوا، به این می پردازیم که تابلو برق چیست و لوازم تابلو برق شامل چه اجزایی میباشد.
 
نقش و اهمیت تابلوهای برق یک تابلو برق که معمولاً به عنوان تابلوی قطع کننده مدار یا تابلوی توزیع شناخته می شود، به عنوان هاب مرکزی برای توزیع برق در محیط های مسکونی، تجاری و صنعتی عمل می کند. وظیفه اصلی آن دریافت برق از تامین کننده برق و سپس توزیع آن به مدارهای مختلف داخل ساختمان است. این توزیع تضمین می کند که برق به طور ایمن و کارآمد به پریزها، لوازم خانگی و دستگاه های مختلف می رسد.
 

اجزای یک تابلو برق

اجزای یک تابلو برق از چندین جزء کلیدی تشکیل شده است که برای تنظیم و محافظت از سیستم الکتریکی با هم کار می کنند :
 

1. مدار شکن اصلی

کلید اتوماتیک یا مدار شکن یک نقطه اتصال بین خط برق ورودی و صفحه کنترل الکتریکی است. این یک ساختار مکانیکی است که به اپراتور اجازه می دهد تا تابلوی کنترل برق یا سیستم برق را از خط برق وصل یا جدا کند. استفاده یا کاربرد قطع کننده مدار اصلی بستگی به نوع قطع کننده مدار مورد استفاده دارد، اما معمولاً نقش واسطه ای را برای محافظت از سیستم تابلو برق در برابر جریانات خطای خط برق با قطع خودکار سیستم ایفا می کند. خط برق به قطع کننده مدار اصلی می تواند از هر ولتاژ سطح توزیع بسته به کاربرد بار باشد.

2. انشعاب مدار شکن

این یک نقطه اتصال بین قطع کننده مدار فیدر و مدار انشعاب است. این یک ساختار مکانیکی است که به اپراتور اجازه می دهد تا دستگاه های الکتریکی را از خط برق تغذیه وصل یا جدا کند. استفاده یا کاربرد قطع کننده مدار انشعاب به نوع قطع کننده مدار مورد استفاده بستگی دارد، اما معمولاً با قطع خودکار مدار، نقش واسطه ای را برای محافظت از دستگاه های الکتریکی در برابر جریان های خطای خط برق ایفا می کند. برخی از نسخه ها همچنین ممکن است در برابر گرمای حرارتی محافظت کنند، در صورتی که جریان طراحی شده بالا از سیم ها کشیده شود اما در سطح اتصال کوتاه نباشد.

3. ترانسفورماتور یا منبع تغذیه

تابلوی کنترل الکتریکی دارای ترانسفورماتورهای کاهنده است که ولتاژ خط برق ورودی را به ولتاژ مورد نیاز قطعه الکتریکی کاهش می دهد. از آنجایی که خط توزیع می تواند بین 575 ولت تا 120 ولت باشد و ولتاژ الکتریکی مورد نیاز ممکن است حتی کمتر از آن باشد، مانند 24 ولت، در چنین مواردی ترانسفورماتورها یا منابع تغذیه DC ولتاژ را تا سطح مورد نیاز تابلو کنترل برق پایین می آورند. سیستم را با خیال راحت و در سطوحی که دستگاه های کنترلی برای استفاده طراحی شده اند اجرا کنید.

گاهی اوقات چندین سطح ولتاژ برای تجهیزات الکتریکی مختلف مورد نیاز است. در این حالت، چندین ترانسفورماتور کاهنده یا منبع تغذیه DC برای تامین ولتاژ دقیق به تجهیزات الکتریکی خاص نصب می‌شوند.

4. کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی ( PLC )

PLC و اتوماسیون مغز پشت صفحه کنترل الکتریکی است که بر روی ورودی منطقی کار می کند. این ورودی ها از پیش تنظیم شده و به PLC و اتوماسیون داده می شود که کل سیستم الکتریکی صنایع را اداره می کند. با چندین ورودی از بلوک‌های ترمینال مختلف متصل می‌شود و بسته به سیگنال‌های برق، چندین خروجی دارد. انواع مختلفی از دستگاه‌های حسگر نصب شده در خطوط مونتاژ صنایع وجود دارد، مانند سوئیچ‌های مجاورت و حسگرهایی که بازخورد لازم را به PLC ارائه می‌دهند، که به آن اجازه می‌دهد خروجی منطقی را تغییر دهد تا سیستم را کارآمد و در محدوده محدود کند.

5. رابط ماشین انسانی ( HMI )

تابلوی کنترل الکتریکی دارای ساختار داخلی پیچیده ای است که از تجهیزات الکتریکی زیادی تشکیل شده است که درک وضعیت جاری، تصمیم گیری بر اساس آن و روش های ارائه ورودی به سیستم را برای اپراتور دشوار می کند. HMI فضایی را برای اپراتور ایجاد می کند تا عملیات منطقی PLC و تابلوی کنترل الکتریکی را درک کند و انطباق ورودی های مستقیم را آسان تر می کند. تنها هدف HMI کمک به اپراتور در کنترل عملکرد تابلوی کنترل الکتریکی است و به او اجازه می دهد تا دستورات را بر روی سیستم قدرت حفظ کند.

6. سوئیچ شبکه

خط ارتباطی 24 ولتی که PLC را با سایر تجهیزاتی که باید از منطق و شرایط از پیش تعیین شده توسط اپراتورها پیروی کنند، توسط سوئیچ شبکه کنترل می شود. سوئیچ شبکه اتصال بین PLC و وسایل ارتباطی به سایر تجهیزات الکتریکی داخل پنل را کنترل می کند.

7. رله

رله ها وسایل حفاظتی هستند که تجهیزات الکتریکی را از خط برق متصل و جدا می کنند. رله به اپراتور قدرت روشن و خاموش کردن برق را در حین ساخت و قطع مدارهای الکتریکی می دهد. سه نوع رله در تابلوهای کنترل الکتریکی وجود دارد. اول رله های کوچکی هستند که خط برق را به تجهیزات الکتریکی کوچک مانند چراغ ها و فن ها کنترل می کنند. دومی رله های سایز بزرگ به نام کنتاکتور هستند که عملکرد موتورها را کنترل می کنند. نوع سوم رله‌های کنترل اصلی (MCR) نامیده می‌شوند و برای مدار توقف اضطراری استفاده می‌شوند و در صورت برخورد اپراتور با دستگاه اضطراری، تمام توان دستگاه‌های خروجی را قطع می‌کنند.

8. دکمه های فشاری یا چراغ های پیلوت

دکمه های فشاری یکی از اجزای اصلی یک صفحه کنترل الکتریکی هستند. آنها بیشتر در درب پانل نصب می شوند. معمولاً یک دکمه فشاری سر قارچ قرمز برای توقف اضطراری و یک دکمه فشاری تنظیم مجدد MCR وجود دارد. دکمه های دیگر توسط اپراتور برای کنترل عملیات های مختلف دستگاه یا فرآیند استفاده می شود.

چراغ‌های پیلوت بسیار شبیه به دکمه‌های فشاری هستند، اما فقط به عنوان یک نشانگر بصری برای اپراتور استفاده می‌شوند تا آنها را از اتفاقی در سیستم کنترل مطلع کند.گاهی اوقات لامپ های فشاری و چراغ های خلبان در یک دستگاه ترکیب می شوند و برای اهداف متعدد استفاده می شوند.

9. ترمینال بلوک

بلوک های ترمینال یک جزء الکتریکی اساسی از یک تابلوی کنترل الکتریکی سنگین هستند که در آن چندین منبع برق یا سطوح ولتاژ مورد نیاز است. این بلوک‌های ترمینال منبع تغذیه ولتاژ خاصی را در خود جای می‌دهند که از آنجا خطوط برق به تجهیزات خاص اطراف تابلوی کنترل الکتریکی منتقل می‌شوند.

10. ترموستات

از ترموستات ها برای تنظیم دمای مورد نظر استفاده می شود، هر زمان که دمای مورد نیاز به دست آمد، دستگاه های گرمایشی یا سرمایشی را قطع می کند.
 

11. واحد گرمایش و سرمایش

برای عملکرد مطلوب لازم است دمای تمام اجزای تابلو برق حفظ شود. از این رو، واحدهای گرمایشی در مکان‌های سرد و واحدهای سرمایشی در مکان‌های گرم مورد نیاز است.

12. گلند

برای محافظت طولانی مدت کابل از آسیب دیدگی در انتهای تابلو برق از گلند استفاده می شود. همچنین باعث کاهش فشار کابل ها می شود.

این اجزا به طور کلی برای ساخت یک تابلو برق معمولی استفاده میشوند. البته بسته به نوع و کاربرد تابلو، ممکن است اجزا دیگری نیز مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین این قطعات نقش بسیار مهمی در ایمنی و بهره‌ وری سیستم های الکتریکی و الکترونیکی ایفا میکنند و باید با رعایت استانداردها و مقررات اجرا شوند.

‫0/5 ‫(0 نظر)
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

واتس آپ واتس آپ تلگرام
فهرست
فروشگاه
حساب کاربری من