مقاله ها

پمپ هیدرولیک

فروش پمپ هیدرولیک

از ابزار های پر کاربردی که در صنعت طرفدار زیادی دارد پمپ هیدرولیک است. این هیدروپمپ با ساختار طراحی ساده تنها با یک قانون فیزیکی ساده کار میکند .این هیدروپمپ تنوع زیادی دارد. از پمپ هیدرولیک فشار قوی گرفته تا پمپ دنده ای و پمپ پیستونی و … شما تا چه حد با طرزکار پمپ هیدرولیک و موارد استفاده آن در صنعت آشنایی دارید ؟

در این مطلب به برسی انواع پمپ هیدرولیک صنعتی خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

پمپ هیدرولیک چیست؟

برای اینکه بیشتر با این وسیله آشنا شوید به برسی بیشتر از آن می پردازیم . کاربرد آن در صنعت بسیار بالا است . و همچنین با جریان سیالات که برای این سیستم مایع و از بین مایعات عموما روغن کاربرد بیشتری دارد ، سبب می شود که سیستم نیروی کامل سیستم را تامین میکند. طرز کار پمپ هیدرولیک بستگی به تبدیل انرژی هیدرولیک به مکانیکی بر اساس قانون فیزیکی پاسکال دارد.

پمپ هیدرولیک صنعتی

انواع پمپ هیدرولیک

مدلها ، اندازه ها ، برند ها ی مختلفی برای این محصول در بازار صنعتی جهان وجود دارد . استفاده و کاراریی محصولات بسیار زیاد است به همین خاطر ممکن است که در خصوص خرید پمپ هیدرولیک گیج شده باشید. برای رفع ابهام و آشنایی کلی با انواع آن لازم میداریم در این قسمت دسته بندی این ابزار را برایتان توضیح دهیم . پمپ هیدرولیک صنعتی به دو دسته اصلی تقسیم می شود . پمپ های جا به جایی غیر مثبت و هیدروپمپ های جا به جایی مثبت. که هر یک نیز خود به شاخه های دیگری تقسیم می شوند.

پمپ هیدرولیک جا به جایی مثبت

این پمپ هیدرولیک صنعتی کاربرد مخصوص به خود را دارند زیرا فشار بالایی را تحمل نمی کنند . اما قابلیت ایجاد جریان زیاد در فشار پایین هستند.که این خود یک مزیت حساب می شود.اگر دبی در این پمپ ها زیاد شود خروجی هیدروپمپ کم میشود.

از پمپ های هیدرولیکی جابه جایی غیر مثبت می توان به پمپ گریز از مرکز اشاره کرد.یکی از انواع پمپ گریز از مرکز پمپ حلزونی است که در تصویر مشاهده می نمایید.

از پمپ هیدرولیک جا به جایی غیر مثبت به عنوان تقویت دبی در ورودی به پمپ های اصلی نیز استفاده می شود.و عملکردی بسار بهتر در مقابل شیر های برقی دارند.

 

پمپ هیدرولیک جا به جایی مثبت

پمپ هیدرولیک جا به جایی غیر مثبت

این هیدروپمپ ها با کارایی بالا در صنعت در مدل های بسیار گوناگونی موجود می باشند و دامنه فشار های متوسط تا روبه بالا را در بر میگیرد. قدرت یک سیستم هیدرولیکی به این پمپ ها وابسطه است  . در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند که در این بخش به برسی تک تک آن ها خواهیم پرداخت. این پمپ ها در مقابل دسته قبلی از تنوع خیلی بالایی برخوردار است. به طور کلی انواع پمپ هیدرولیک شامل پمپ دنده ای ، پمپ پیستونی ، پمپ کارتریحی و … است.

 

ساختار پمپ هیدرولیک جا به جایی غیر مثبت را می توانید در این ویدیو مشاهده کنید و با نحوه عملکرد آن ها آشنا شوید.

همه ی هیدرو پمپ ها از اجزای تقریبا مشابهی تشکیل شده اند که به موجب وظایف و تنظیمات مختلف تفاوت هایی با یک دیگر دارند اما همگی از یک سیستم پیروی می کنند.

پمپ دنده ای

یکی از پرطرفدارترین پمپ های هیدرولیک است. که به خاطر اینکه قیمت پمپ هیدرولیک به نسبت سایر مدل ها مناسب تر است و کاربرد آن نیز به دلیل طیف گسترده دبی  و اینکه آلودگی تاثیری بر این پمپ ها نمی گذارد و از استحکام مطلوبی برخوردار می باشد ،نسبت به بقیه مدل ها بیشتر است.

 پمپ دنده ای با توجه به ظاهر چرخ دنده درون آن به پمپ ماه و ستاره هم معروف است. طرز کار پمپ دنده ای به وسیله همین چرخ دنده ها است که یکی محرک است و دیگری هرزگرد میچردخد.

 

 این پمپ از نظر مهندسی هندسی به دو دسته  تقسیم می شود1:-بالانس (متعادل) 2- نا متعادل تقسیم.

منظور از بالانس و غیر بالانس چیست؟ این است که.در مرکز روتور و استاتور بر هم منطبق است یا خیر! یکی ایراد پمپ‌های کارتریجی غیر بالانس بخاطر عدم تقارن در مرکز است،زیرا نیروی یک‌طرفه به شفت پمپ کارتریجی وارد می‌شود که این نیرو باعث آسیب به یاتاقان‌ها یا شفت پمپ می‌شود،بخاطر همین موضوع برای حل این مشکل، برای پمپ‌های کارتریجی بالانس طراحی شده.

از نکات جالبی که در مورد پمپ دنده ای وجود دارد این است که در سیستم با آرامشی کامل به انتقال سیالات می پردازد . به این شکل که هیچ گونه جنبشی در مواد در حین حرکت رخ نخواهد داد . وجود جریان ثابت در آن ها بسیار حائز اهمیت است و وجه تمایز آن ها نیز است .

 

 

انواع پمپ دنده ای بالانس و غیر بالانس

در این نوع پمپ‌ها پوسته به‌صورت دایره‌ای نیست،بلکه به‌صورت بیضی ساخته می‌شود که به دو ورودی و خروجی ختم می‌گردد.خروجی‌ها (نقاط پرفشار) روبروی هم هستند زیرا باید نیروی یکدیگر را خنثی کنند و به ترتیب نیروی وارده به شفت به حداقل می‌رسد که همین موضوع دلیل استفاده‌ی چشمگیر این نوع پمپ نسبت به پمپ کارتریجی غیر بالانس است.

نکته: پمپ هیدرولیک کارتریجی با دبی ثابت ومتغییر به کار برده می شود.

جهت خرید پمپ کارتریجی از طریق فروشگاه آنلاین بانک صنعت با ما تماس بگیرید.سوالاتی که در این زمینه دارید را سوال کنید یا در بخش نظرات آن ها را عنوان کنید .

پمپ دنده ای

معایبی که برای پمپ دنده ای وجود دارد !

نمونه ای از پمپی است که در صنعت هیدرولیک بسیار استفاده می شود . چون پمپی است که کارایی خیلی زیادی دارد و اهمیت بالایی دارد . بنابر این تلاش بر این است که برندهای موجود پمپ دنده ای در بازار با پیدا کردن عیوب آن کار را برای حجم زیادی از مصرف گران آن راحت تر کنند . پمپ دنده ای در خلال مزایای زیاد آن عیب هایی دارد که به برسی دقیق آن می پردازیم :

 مشکلاتی که با نگهداری این پمپ ممکن است به وجود آید همگی انعکاسی از به بازگشت سیالی دارد که درون پمپ فعالیت دارد ! به این صورت اتفاقی که می افتد این است که سیالی که در حال فعالیت است به مخزن باز گشته و این مورد باعث شده که خروجی پمپ کم شود یابه اصطلاح دبی سیستم پایین آید .

این مشکلی که ایجاد می شود دلایل زیادی میتواند داشته باشد یکی از آن ها غلظت آن مایعی است که در سیستم است می تواند روغن باشد یا موارد دیگری که در کارخانجات به استفاده می رسد !

به همین دلیل گفته می شود که برای نگهداری پمپ دنده ای غلظت آن را همیشه چک نمایید .

نکته دیگری که وجود دارد جریان سیال است . پمپ قادر به تحمل حجم خاصی از مایع است . برای این مورد یک راه حل مناسب در نظر گرفته شده است . آن هم قرار دادن وسیله ای در جریان مسیری که به پمپ دنده ای منتهی می شود . که 2 انتخاب برای این مسئله وجود دارد .

1. استفاده از پمپ کنترل جریان هیدرولیک

2. استفاده از یک شیر برقی است .

برای اطلاع بیشتر بر روی مقاله شیر برقی کلیک نمایید .

مورد دیگری که در پمپ دنده ای وجود دارد این است که شما از محکم بودن قطعات آن اطمینان حاصل کنید تا هنگام کارکردن اتفاقی از جهت نشت سیال به وجود نیاید.

فروش پمپ دنده ای هیدرولیک

انواع پمپ دنده ای

پمپ های دنده ای به دو دسته عمده تقسیم میشوند . 1. پمپ دنده داخلی 2 . پمپ دنده خارجی

پمپ هیدرولیک دنده ای داخلی

 عموما برای سیالات رقیق کاربرد دارد .این پمپ با انواع روغن های خوراکی گرفته تا روغن های صنعتی و انواع سوخت ها کاربرد دارد. قیمت پمپ دنده داخلی نسبت به پمپ دنده خارجی بیشتر است.

پمپ دنده ای داخلی عموما برای هر نوع کاربری استفاده می شوند . با اینکه بر سیالات رقیق کاربرد بیشتری دارد اما برای سایر مصارف چون صنعت شکلات و کره و عسل  و حتی در زمینه قیر و آسفالت که ویسکوزیته متفاوتی دارند نیز استفاده می شود.

در روش کارکرد پمپ دنده داخلی چرخ دنده ای نسبتا بزرگ قرار دارد . به این چرخ دنده نسبتا بزرگ روتور می گویند.. دندانه های این چرخ دنده در داخل پمپ و روی قطر اصلی جا داده شده اند .کارکرد بیشتر با یک چرخ دنده بهنسبت کوچک است که دندانه ها به روی قطر اصلی قرار داده شده اند.جریان تحمل پمپ دنده داخلی 4165 lit در نظر گرفته شده. فشار تحملی به نسبت زیادی دارند .

 

پمپ دنده خارجی

چرخ دنده در این هیدرو پمپ در قسمت بیرون آن قرار می گیرد. به همین سبب به آن پمپ دنده خارجی گفته می شود. این مورد نیز همانند نمونه داخلی مصرف زیادی در صنعت دارد. به وسیله دوتا دنده کار می کند که در کنار یکدیگر قرار داده شده اند. در قسمتی که ظرفیت بالا نیاز باشد از این مدل استفاده می کنیم.در اکثر اوقات یکی از این چرخ دنده ها متحرک است و به وسیله موتور آن حرکت می کند و دیگری را نیز به حرکتوا می دارد. آلودگی صوتی پمپ دنده خارجی نیز از نمونه ی داخلی خیلی کمتر است. با این وجود قدرت آن بهنسبت بیشتر بوده وبرای سیالات مختلفی به کار گرفتهمی شود.

 

مزیت هایی که یک پمپ دنده داخلی دارد .

به طور معمول همه ی آن ها یک نوع کارایی و مزیتی دارند . اگر بخواهیم آن ها را صورت مجزا شمارش کنیم می توانیم چنین بگوییم :

_ در مورد خروجی که به ما می دهد نوسانی در کار نیست! به صورت یک دست است .

_ ویژگی جالب پمپ دنده داخلی حرکت آسان آن در هر دو سوی جریان است .

_ طراحی ساده ای شده است بدین ترتیب تعمیرش ساده است .

_ اگر سیالی در آن وجود نداشته باشد نیز قادر به کار کردن است با این تفاوت که به صورت مدتی کوتاه است.

پمپ کارتریجی

پمپ پره ای نام دیگری است که برای آن در نظر گرفته اند. همچنین این پمپ را به پمپ تیغه ای نیز می شناسند . چون در ساختار طراحی شده آن از کارتریج استفاده کرده اند به پمپ کارتریجی معروف شده است .

پمپ کارتریجی یا پمپ پره ای به خاطر فشار متوسط در صنعت کاربرد دارد .دبی ثابت و متغیری دارد . تغییر دبی آن با جا به جایی فاصله پره تا رینگ انجام می شود.

در پمپ کارتریجی پره ها در یک روتور شفاف قرار گرفته است. و پره ها قابلیت انعطاف حرکت به سمت درون و بیرون را دارند و به وسیله نیروی گریز از مرکز حرکت میکند.

آلودگی صوتی پمپ تیغه ای به نسبت پمپ دنده ای بسیار کمتر است. کارتریج پمپ  پره ای قابلیت تعویض دارد و قابل تعمیر است.

همانطور که مشاهده میکنید طراحی مناسب و تمیزی برای پمپ کارتریجی در نظر گرفته شده است و قسمت آن نیز به نسبت بقیه پمپ ها مناسب تر است

در دودسته‌ی بالانس و غیر بالانس وجود دارند. منظور از بالانس و غیر بالانس در این است که مرکز روتور و استاتور بر هم منطبق است یا خیر! ایراد پمپ‌های کارتریجی غیر بالانس در این است که به دلیل عدم تقارن در مرکز، نیروی یک‌طرفه به شفت پمپ وارد می‌شود و همین نیرو باعث آسیب به یاتاقان‌ها یا شفت پمپ می‌شود. برای رفع این مشکل پمپ‌های کارتریجی بالانس طراحی گردید.

اگر در انتخاب پمپ تیغه ای تردید دارید به این موارد در هنگام خرید دقت کنید. فشار کاری سیستم شما اگر بالا باشد این پمپ به کار شما نمی آید. ویسکوزیته سیال شما یعنی میزان غلظت سیالی قرار است پمپ شود زیاد باشد از پمپ تیغه ای استفاده نمی شود. همچنین اگر سیال مورد استفاده  شما در سیستم حالت سایش داشته باشد چنین پمپی پیشنهاد نمی شود. چرا که باعث خرابی و فرسایش پمپ کارتریجی خواهد شد .مواردی وجود دارد که قبل از انتخاب یک هیدروپمپ می تواند به شما در انتخاب صحیح جهت استفاده بهینه کمک نماید .

 

 

پمپ کارتریجی

در این نوع پمپ‌ها پوسته به‌صورت دایره‌ای نبوده و به‌صورت بیضی ساخته می‌شود که به دو ورودی و خروجی ختم می‌گردد. خروجی‌ها (نقاط پرفشار) روبروی هم هستند تا نیروی یکدیگر را خنثی کنند و به ترتیب نیروی وارده به شفت به حداقل می‌رسد که همین موضوع دلیل استفاده‌ی چشمگیر این نوع پمپ نسبت به پمپ کارتریجی غیر بالانس است.

از ویژگی های خوب پمپ کارتریجی  میتوان به قیمت مناسب آن اشاره کرد ،برای تعمیر آن نیز کارتریج پمپ قابلیت تعویض دارد. طراحی بدنه و قرارگیری اجزای داخلی آن نیز بسیار جمع و جور است. صدای این پمپ در برابر سایر مدل ها مناسب تر است.

پمپ پیستونی

 یکی از انواع پمپ هیدرولیک صنعتی است بیشتر با عنوان پمپ کارواش در صنعت شناخته شده است.

از دیگر کاربرد های آن در کارخانه آب شیرین کن است. از پمپ های جا به جایی مثبت خوانده می شود و عمل پمپاژ آن به وسیله حرکت رفت و برگشت پیستون انجام می شود.پمپ پیستونی معمولا برای تایمی که به فشار خروجی بالایی نیاز داشته باشیم استفاده می شود اما جریانی ثابت ندارد و این موضوع مربوط به عملکرد آن می شود.

پمپ پیستونی بعد از پمپ دنده ای از پرکاربرد ترین نوع پمپ هیدرولیک صنعتی است.

پمپ پیستونی در حالی که فشار بالایی دارد اما دبی پایینی دارد. همانطور که ذکرشد کاربرد این پمپ ها برای زمانی است که به فشارخروجی زیادی نیاز داشته باشیم. فشاری مانند آب پاش و یا کارواش ! همچنین سیالات دیگری که در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار هستند . هزینه بالای پمپ پیستونی از دیگر مواردی است که در نگاه اول برای بیننده سوال ایجاد می کند . دلیل هزینه ی زیاد انواع پمپ پیستونی این است که به دلیل فشار تولیدی بالا می بایستی قطعات مقاوم و محکمی در ساختار آن استفاده گردد تا تحمل این وسیله نسبت به فشار بالایی که وارد می شود بالا باشد . این قطعات به نسبت جنس مقاوم قیمت بیشتری را هم در بر دارد.

پمپ پیستونی

نکاتی مهم در پمپ پیستونی هیدرولیک

تفاوت آن با سایر هیدرو پمپ ها در حرکت آن است . چرا که سیال در این مدل فقط در یک سمت جریان پیدا می کند و سیال با پرتاب به خارج هدایت می شود . بارز ترین نمونه یک پمپ پیستونی که در دسترس عموم قرار گرفته پمپ کارواش هیدرولیک است .

به صورت مشاهده و تجربی دیده ایم که از آن برای مقدار کمی از آب با پمپاژ و ایجاد جریان بالایی استفاده کردیم . در سایر موارد استفاده دیگر نیز همین اتفاق می افتد !

دوام پمپ پیستونی نیز از سایر بیشتر است . اما اگر از آن به صورت پیوسته استفاده نشود و مدتی بدون استفاده قرار گیرد این پمپ از حرکت می ایستد و قفل می شود .انواع پمپ پیستونی

دارای انواع مختلفی است .این نوع هیدروپمپ ها به پمپ هیدرولیک فشار قوی ، یعنی هیدروپمپ های محوری و شعاعی تقسیم بندی می شوند.

پمپ هیدرولیک فشار قوی

کاربرد این مدل از پمپ برای پمپاژ  سیال است که در فشار بالا به کار می آید. دبی در این پمپ متغیر هستش .اما هرچند که دبی متغیر است اما در کار کرد آن تاثیری نمیگذارد.انواع اصلی پمپ فشار قوی به 2 قسمت تثسیم می شود .

1. پمپ پیستونی محوری

2.پمپ پیستونی شعاعی

این هیدروپمپ ها نیز کاربردشان در فشار های بالا است و برای پمپاژ کردن سیالات در فشار های بالا به کار برده می شود .در پمپ هیدرولیک فشار بالا معمولا دبی متغیر است و این تغییرات دبی در بازده دستگاه تاثیری ندارد.

پمپ هیدرولیک فشار بالا دارای  2 مدل است به نام های پمپ شعاعی و پمپ محوری . این پمپ ها به خاطر فشار های بالا به کار گرفته می شوند. این پمپ ها میتوانند از نوع جا به جایی مثبت یا جا به جایی متغییر باشند.

وظیفه ای که دارند تولید فشار بسیار زیاد است که در صنعت هیدرولیک نقش زیادی دارد . این مدل از پمپ هیدرولیک به صورت متمایز با نمونه و اشکال دیگر ساخته شده . دلیل آن نیازی متفاوت بوده اما قیمت پمپ هیرولیک در این مدل به دلایلی بیشتر است . ساختار طراحی متفاوتی دارد .

پمپ هیدرولیک فشار قوی

 

از پمپ های فشار بالا تنها در موارد خاصی که به فشار بالا نیاز داریم استفاده میشود زیرا در غیر این صورت هزینه ای که صرف تعمییر و نگهداری از آن می شود بسیار زیاد است.

همچنین در مقابل سایر پمپ های دیگر حجم زیاد و سنگینی بیشتری دارد و با اینکه دبی متغیر میتواند باشد اما معمولا برای دبی های پایین استفاده می شود.

پمپ هیدرولیک فشار متوسط

پمپ هیدرولیک فشار متوسط

این هیدروپمپ معمولا برای مدار باز استفاده می شود .دارای فشاری کمتر به نسبت پمپ های فشار قوی هستند و برای کار های کم فشار تر استفاده می شوند.

این پمپ ها را می توان جزو دسته پمپ کارتریجی دانست. پمپ پره ای معمولا برای فشار های متوسط استفاده میشوند.

سرعت این پمپ هیدرولیک فشار متوسط  تقریبا از  rpm تا 1750 rpm است.بازده پمپ هیدرولیک فشار متوسط به دلیل نشتی که در اطراف روتور به وجود می آید معمولا کم است. موارد استفاده از این پمپ پره ای نسبت به سایر نمونه ها بسیار زیاد است.

اما این پمپ ها آلودگی صوتی زیادی ندارند و تعمیر آنها بسیار آسان بوده و قطعات راحت جدا می شوند . حتی بدون جدا کردن لوله ورودی و خروجی قابلیت تعمیر دارند.

 

پمپ جابه جایی غیر مثبت

پمپ هیدرولیک فشار پایین

این هیدروپمپ ها معمولا به پمپ های جا به جایی غیر مثبت نسبت داده می شوند . زیرا مقاومتی در برابر فشار های بالا ندارد و معمولا پمپ هیدرولیک فشار پایین کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

پمپ هیدرولیک فشار پایین برای انتقال دادن اولیه سیال از یک مکان به مکان دیگه مورد استفاده قرار گرفته است.برای سیستم های فشار کم و جریان بالا از پمپ هیدرولیک فشارپایین استفاده می شود. این وسیله به جای شیر برقی هم به استفاده می رسد ، همچنین متیجه بهتری از شیر برقی دارد. اما قیمت آن به نسبت یک شیر خیلی گران تر تمام می شود.

 

 

انتخاب پمپ هیدرولیک

از آنجا که پمپ هیدرولیک صنعتی تنوع زیادی دارد ، انتخاب از بین این همه پمپ ممکن است مشکل به نظر آید بنابراین لازم است به چند نکته در انتخاب این هیدروپمپ ها توجه شود بنابراین برای سفارش کالای خود به سه نکته مهم توجه کنید . اول از همه حجم سیال مورد استفاده در مدار را در نظر بگیرید .بعد از مشخص شدن این حجم بر واحد لیتر به دقیقه لازم است در مرحله دوم به فشار کاری هیدروموتور خود را تخمین بزنید .و سومین مرحله مشخص کردن دبی پمپ است با توجه به نیاز ساختار پمپ را مشخص نمایید. بعد از مشخص شدن این پارامتر ها با برسی دقیق پمپ های ذکر شده نمونه پمپ را انتخاب نمایید.

 قبل از اینکه پمپ هیدرولیک را انتخاب کنید.باید تعدادی از فاکتورهای مهم را بدانید باید که عبارت اند از

1- آگاهی از حداکثر جریان لازم یا جریان متوسط وقتی که سیستم  فقط از یک آکومولاتور استفاده میکند2- کارایی پمپ را باید با پمپ های دیگر مقایسه کرد،زیرا در بعضی مواقع کارایی یک نوع پمپ با دیگری متفاوت است3-قابلیت اطمینان کاری 4- سهولت نگهداری 5- هزینه اولیه خریداری و سروصدای پمپ،سر و صدای پمپ یکی از ویژگی های بد این نوع پمپ است.لذا در خرید دقت کنید6-چک کردن کنترل جریان پمپ در طول مراحل بیکاری سیستم هیدرولیک .چند فاکتورمهم دیگر نیز شامل می شود،مثل:سازگاری پمپ با روغن های معین – محیط کار پمپ هیدرولیک و قیمت پمپ نیز مهم هستند.


فروش پمپ هیدرولیک

همچنین شما میتوانید برای اطمینان خاطر از انتخاب پمپ هیدرولیک خود برای مشاوره بیشتر با شماره های درج شده در سایت با ما در تماس باشید و متناسب با سیستم خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

خرید پمپ هیدرولیک

جهت تهیه این هیرروپمپ شما باید به نکات زیادی دقت کنید. اول از همه  سیستم خود را برسی کرده و بر اساس نیاز های آن یعنی پارامتر فشار ، جریان ، دما ، غلظت به انتخاب خود بپردازید. چراکه پمپ هیدرولیک تنوع بالایی دارد و هر مدل از آن برای یک سیستم طراحی شده . سعی کنید با دقت انتخاب خود را انجام دهید تا از هزینه ای که برای خرید آن می کنید راضی باشید.

شما می توانید برای تهیه انواع پمپ ها با شماره هایی که برایتان قرار دادیم و در قسمت پایانی دیده می شود ،تماس بگیرید.

خرید پمپ هیدرولیک

 

آدرس :

تهران – خیابان لاله زار جنوبی – اول کوچه گودرزی – پلاک ۴۸

تلفن :

  02133927425 و 02133927423

پست الکترونیک :

mond_electric@yahoo.com

‫5/5 (2 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *