مقاله ها

ترمومتر

ترمومتر چیست؟

ترمومتر یک وسیله‌ی اندازه‌گیری است که برای اندازه‌گیری دما یا دمای محیط استفاده می‌شود. یکی از پارامترهای قابل اندازه گیری که در صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، دمای سیستم می باشد.

برای اندازه گیری دما از تجهیزات مختلفی استفاده می شود که با توجه به نیاز، علاوه بر اندازه گیری میزان درجه حرارت، اغلب توانایی تولید سیگنال کنترلی و همین طور سوئیچ را نیز دارا می باشند. دماسنج صنعتی یا ترمومتر وسیله ای است که برای اندازه گیری حرارت و دما مورد استفاده قرار می گیرد.

 گیج دما معمولاً شامل یک شیشه و یک سیستم حسگر است که تغییرات دما را تشخیص می‌دهد و آن را به یک مقدار قابل فهم تبدیل می‌کند.امروزه، ترمومترها به شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی و با فناوری‌های متنوعی تولید می‌شوند، از جمله ترمومترهای دیجیتال که دقیق‌تر و راحت‌تر در استفاده هستند.

انواع ترمومتر یا گیج دما

ترمومترهای دیجیتال:

دماسنج های دیجیتال ابزارهای الکترونیکی هستند که برای اندازه‌گیری و نمایش دما به صورت عددی استفاده می‌شوند. این ابزارها دارای یک نمایشگر دیجیتال هستند که دما را به صورت عددی نمایش می‌دهد، معمولاً به واحد‌های مختلفی مانند درجه سلسیوس (سانتی‌گراد) یا فارنهایت.

مزایای دماسنج دیجیتال :

 • ترمومترهای دیجیتال به طور کلی دقت بالاتری نسبت به ترمومترهای آنالوگ دارند، به ویژه در مدل‌های پیشرفته‌تر.
 • این ابزارها عموماً بسیار ساده در استفاده هستند؛ فقط کافی است تا سوند یا سنسور را در منطقه مورد نظر قرار دهید و دما به صورت دقیق نمایش داده می‌شود.
 • بعضی مدل‌های ترمومتر دیجیتال می‌توانند دارای قابلیت‌های اضافی مانند ثبت دماهای ماکزیمم و مینیمم، تایمر، زمان‌بندی و غیره باشند.
 • برخی از ترمومترهای دیجیتال مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی مختلف دارند، مانند رطوبت، گرد و غبار، وضوح، و ضربه.
 • این نوع گیج دما ها در اندازه‌ها و اشکال مختلفی موجودند، از مدل‌های کوچک و قابل حمل تا مدل‌های بزرگتر با نمایشگرهای بزرگ و آسان قابل مشاهده.

 

ترمومترهای دیجیتال در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، پزشکی، آزمایشگاهی، صنایع صنعتی و کاربردهای خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند به عنوان ابزاری که دقت، سهولت استفاده و امکانات اضافی را فراهم می‌کنند.

ترمومتر دیجیتال

ترمومتر آنالوگ

ترمومترهای آنالوگ ابزارهایی هستند که برای اندازه‌گیری و نمایش دما به صورت تقریبی از روی اندازه‌گیری فیزیکی یا مکانیکی استفاده می‌کنند. این نوع گیج دما ها ها معمولاً شامل یک سوند یا سنسور برای اندازه‌گیری دما هستند که به یک نمایشگر آنالوگ متصل می‌شوند و دمای اندازه‌گیری شده به صورت نشانگر یا عقربه روی نمایشگر نمایش داده می‌شود.

مزایا گیج دما آنالوگ :

  • این ترمومترها بسیار ساده در استفاده هستند؛ کافی است سوند یا سنسور را در منطقه مورد نظر قرار داده و به صورت تقریبی دما را خواند.
  • به عنوان یک ویژگی، ترمومترهای آنالوگ معمولاً دارای نمایشگرهایی هستند که در شرایط نوری کم هم قابل مشاهده هستند.
  • این دماسنج ها به عنوان ترمومترهای مکانیکی عمل می‌کنند و برای عملکرد خود به باتری یا منبع تغذیه نیاز ندارند.
  • در مقایسه با بسیاری از دماسنج های دیجیتال، دماسنج های آنالوگ معمولاً هزینه کمتری دارند.
  • در مقایسه با بسیاری از دما سنج های دیجیتال، دماسنج های آنالوگ معمولاً هزینه کمتری دارند.
  • برخی از گیج دمای آنالوگ به دلیل عدم وجود قطعات الکترونیکی، مقاومت بیشتری در برابر شرایط محیطی سخت مانند رطوبت، گرد و غبار و ضربه دارند.

ترمومترهای آنالوگ در مواردی که دقت بالا و استفاده از ویژگی‌های پیشرفته‌تر دیجیتالی لازم نیست، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دماسنج ها معمولاً در محیط‌هایی مانند آزمایشگاه‌ها، صنایع سنتی، کشاورزی و مصارف خانگی کاربرد دارند

ترمومتر آنالوگ

ترمومتر مادون قرمز

ترمومترهای صنعتی مادون قرمز یا ترمومترهای اینفرارد، ابزارهایی هستند که از تابش اشعه‌ی مادون قرمز برای اندازه‌گیری دما استفاده می‌کنند. این ابزارها از یک سنسور مادون قرمز (همچون پیروهای انفرارد) برای دریافت اشعه‌ی مادون قرمز از سطحی که می‌خواهند دما آن را اندازه گیری کنند، استفاده می‌کنند. سپس از اطلاعات دریافتی برای تعیین دمای مورد نظر استفاده می‌شود. 

مزایای گیج دما مادون قرمز

   • این ابزارها معمولاً قابلیت اندازه‌گیری دما از فواصل دور را دارند، بدون نیاز به تماس مستقیم با سطح مورد نظر یا تماس با آن.
   • این ترمومترها معمولاً دارای دقت بالا هستند، که این امر مهم است زیرا دقت دقیق در اندازه‌گیری دما در برخی از برنامه‌های صنعتی بسیار حیاتی است.
   • ترمومترهای مادون قرمز به صورت سریع و سریع دما را اندازه گیری می‌کنند، که این ویژگی بسیار مهم در برخی از برنامه‌های صنعتی است.
   • این ابزار ها معمولاً دارای دقت بالا هستند، که این امر مهم است زیرا دقت دقیق در اندازه‌گیری دما در برخی از برنامه‌های صنعتی بسیار حیاتی است.
   • برخی از ترمومترهای مادون قرمز صنعتی مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی سخت مانند گرد و غبار، رطوبت، وضوح، و ضربه دارند.
   • این ابزار ها معمولاً قابلیت اندازه‌گیری دما در دماهای مختلفی را ارائه می‌دهند، از دماهای بسیار پایین تا دماهای بسیار بالا.

ترمومترهای مادون قرمز صنعتی معمولاً در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله تولید، خودروسازی، فولاد، پتروشیمی، مواد غذایی، آزمایشگاهی، و غیره. این ابزارها به عنوان یک ابزار مهم برای اندازه‌گیری دما در شرایطی که اندازه‌گیری با تماس مستقیم ممکن نیست، بسیار مفید هستند.

ترموتر لیزری

راهنمای انتخاب ترمومتر یا گیج دما

موارد مختلفی در خرید گیج دما باید در نظر گرفته شود تا با توجه به نیاز صنعت و حوزه های مختلف آن این انتخاب صورت گیرد. در حقیقت تمامی فاکتورهای فیزیکی و غیر فیزیکی تاثیر گذار در عملکرد دستگاه باید در انتخاب آنها لحاظ شود تا خریدار انتخاب مناسبی داشته باشد. شما هم به هنگام خرید گیج دما موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • نوع ترموتر: ابتدا باید نوع ترمومتری که نیاز دارید را تعیین کنید، آیا به دنبال ترمومتر دیجیتال یا ترمومتر آنالوگ هستید؟ آیا نیاز به یک ترمومتر مادون قرمز برای اندازه‌گیری دما از راه دور دارید یا ترمومتر تماسی برای اندازه‌گیری دما از نزدیک؟
 • جنس و متریال: ترمومتر باید از مواد با کیفیت ساخته شده باشد و مقاوم در برابر شرایط محیطی مختلف باشد.
 • محدوده اندازه گیری: اطمینان حاصل کنید که ترمومتر انتخابی دارای دقت مناسب برای نیازهای شما است و دمای مورد نظر را می‌تواند اندازه‌گیری کند. همچنین، اگر نیاز به اندازه‌گیری دما در دماهای بسیار پایین یا بالا دارید، مطمئن شوید که ترمومتر مورد نظر دمای مورد نظر را پوشش می‌دهد.

 

 بااین تفاسیر انتظار می‌رود که شما به عنوان خریدار گیج دما بتوانید گزینه ای را انتخاب کنید که کاملاً با شرایط کاری شما هم خوانی داشته باشد. با توجه به اینکه در بررسی های مختلف یک سیستم شما داده ها و پارامترهای مختلف را در اختیار دارید می توانید از برندهای مختلف در بازار مانند گیج دما ویکا یا گیج دما ایندومارت به دنبال گزینه مطلوب خود بگردید و از آن استفاده کنید. اگر به دنبال خرید محصوالات با کیفیت و دریافت راهنمایی های دقیق برای انتخاب بهترین محصول برای نیازهایتان هستید، ما در فروشگاه بانک صنعت آماده ایم تا به شما کمک کنیم.

‫4/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *