مقاله ها

رله

فروش رله

رله چیست ؟

مدار های الکتریکی به کنترل جریان نیاز دارند. برای کنترل کردن این مدار ها نیز قطعات مختلفی طراحی شده . یکی از کاربردی ترین آن ها رله است! چرا که این وسیله علاوه بر این که قادر به قطع و وصل مدار هست قابلیت کنترل از راه دور را نیز فراهم کرده است. در این مقاله همراه ما باشید تا به توضیحات بیشتری جهت خرید رله و آشنایی با انواع رله ها بپردازیم.

این وسیله یک سوئیچ است ! کار آن باز و بسته کردن مدار الکتریکی است. فعال سازی به وسیله سیگنال انجام می شود .وقتی از رله استفاده میکنیم که نیاز باشد چند مدار را با هم کنترل کنیم که حتی ممکن است که این مدار از مدار اصلی جدا باشد. اما اصلی ترین کاری که انواع رله ها انجام میدهند این است که در بخش هایی است که دسترسی به سیستم دشوار است و یا به صورت فیزیکی مقدور نیست . سرعت عملکرد این کلید کنترل از نمونه های دیگر بیشتر است. کنترل رله به شکل های مختلفی انجام می شود. انواع روش کنترل ، حالت مغناطیسی ، مدل الکترواستاتیک و مکانیکی است.

رله را نوعی تقویت کننده مدار است ! به خاطر آن است که قابلیت هدایت جریانی قوی تر از مدار را دارد. این قطعه بسیار کاربردی است و از پر مصرف ترین آن ها رله فایندر Finder است . که در ادامه به توضیح کامل آن می پردازیم .

در نمونه های قدیمی رله اجزای متحرک داشتیم. اما نمونه های جدید دیگر اینطور نیست ! در قدیم به وسیله سیم پیچی ها تولید می شدند .کنترل مدار به وسیله جریان برق و تشکیل میدان مغناطیسی میدادند. رله های امروزی به صورت یک پارچه ساخته می شوند.

کاربرد رله

این وسیله کوچک الکتریکی توانسته جای خود را در بسیاری از لوازم برقی بگیرد . کاربرد آن بسیار زیاد است. از چایی ساز گرفته تا پمپ آب ، کمی قدیمی تر در سماور ها ،در وسایل گرمایشی و سرمایشی مانند بخاری برقی ، کولر گازی ،شوفاژ ها و پکیج ها ،یخچال ، ماشین لباس شویی ، ظرف شویی ، و خیلی از موارد دیگر انواع رله باعث استارت کار می شود و شما حتی صدای آن را نیز شنیده اید!!

این تنها بخشی از موارد استفاده آن است. از خانه که بیرون بیاییم و سوار ماشین شویم ، برای استارت زدن  از آن استفاده میکنیم  سپس که بر سر چهار راه توقف کنیم ، در چراغ راهنمایی هم از آن استفاده شده است. در دزدگیر ها و اخطار حفاظتی تابلو های مغازه هایی که از چراغ تبلیغاتی نئونی استفاده کرده اند و هرکجا که فکرش را بکنید در سیستم های برقی از آن استفاده می شود.

در واقع وظیفه اصلی این وسیله در مرحله اول حفاظت است که در مدل های حفاظتی و قدرتی بیشتر به چشم می آید.

سپس کنترل کننده خوبی هستند و در این زمینه بسیار مفید عمل می کنند.

رله چیست

طرز کار رله

همانطور که مشاهده می کنید ، یک  نوع کلید برای مدار های الکتریکی است ، و عملکرد آن با جریان الکتریکی دیگر انجام می پذیرد. روش کلید زنی آن هم بسته به مدل آن است. زیرا همانطور که گفته شد انواع مختلفی برای آن در نظر گرفته شده و در بسیاری از وسایل برقی موجود است.

هنگامی که جریان از مدار اول عبور می کند آهنربای الکتریکی را فعال می کند ، یک میدان مغناطیسی ایجاد میشود که یک تماس را جذب می کند و مدار دوم را فعال می کند. هنگامی که برق خاموش است، یک فنر تماس را به حالت اولیه برمی گرداند و مدار دوم را دوباره خاموش می کند. این یک نمونه از رله “به طور معمول ” (NO) است: مدار دوم به طور پیش فرض متصل نیستند و فقط وقتی جریان از طریق آهنربا عبور می کند روشن می شوند.

رله های دیگر “به طور معمول بسته می شوند” (NC ؛ تماس ها به هم متصل می شوند بنابراین جریانی به طور پیش فرض از آنها عبور می کند) و فقط هنگامی که آهنربا فعال می شود خاموش می شود و کنتاکت ها را از هم جدا می کند یا فشار می دهد. به طور معمول رله های باز معمول ترین هستند.

 

انواع رله

از آنجا که این وسیله در موارد مختلفی به کار میرود ، قطعا در انواع مختلفی موجود است.به اختصار چنین دسته بندی می شود :  دیفرانسیلی ،فرکانسی ، حرارتی ، دیستانس ، آور کارنت ،سنجشی ، میکرو کنترل و نوع مخصوص. حال که متوجه شدیم رله چیست ، در ادامه هر یک از انواع را به صورت کامل توضیح می دهیم. در واقع به خاطر اینکه کاربرد زیادی دارد مدل های آن بسیار زیادتر از این است .

هر یک از مدل ها ویژگی خاص خود را دارد. اگر قابلیت کنترل توان بالا به صورت مستقیم را داشته باشد کاربرد بالایی پیدا خواهد کرد که به آن کنتاکتور می گویند. ( شما می توانید برای اطلاعات بیشتر مقاله کنتارکتور را مطالعه نمایید. )

 

رله جامد

نام انگلیسی آن solid state relay است. به اختصار به آن ssr هم گفته می شود.عملکرد آن مشابه نمونه مکانیکی است.در این مدل قسمت متحرک قرار ندارد.این موضوع عمر این وسیله را بالا می برد.به همین خاطر کاربرد آن نیز برای قسمت هایی است که به دفعات مکرر کلید می زنیم و این موضوع مشکلی برای آن ایجاد نمی کند.انواه رله جامد در ابعادی کوچک و جمع و جور طراحی شده است.برای انجام کار ولتاژ اعمال می شود و کمی متفاوت از از سایر مدل ها است.

اگر در بار DC از این مدل رله استفاده شود ، لازم است در ساختار داخل از ماسفت موازی  استفاده شود تا مقدار جریان بیشتر شود.

اگر می خواهید رله جامد تهیه کنید حتما به سه ویژگی دقت نمایید.

_ به ولتاژ قابل کنترل و نوع آن که در این مدل دو حالت Ac , Dc برای آن طراحی شده است.

_ مقدار ولتاژ که لازم است به قسمت خروج اتصال یابد . که حالت های بالا برای آن هم مقدور است.

_ مقدار خروجی جریانی که برای آن در نظر گرفته شده است.

رله جامد

رله سنجشی

در این مدل ها حساسیت بالایی وجود دارد. کاری که انجام می دهد سنجش است.حالا به چه صورت ؟ اینگونه که حساسیت مورد نظر را با پارامتر های لازم به سیستم می دهیم، در این قسمت وظیفه این وسیله این است که اگر میزان از داده های تعریف شده دستگاه تجاوز کرد ، انواع رله سنجشی واکنش نشان دهد. مثال آن این است که ما آن را بر روی سه آمپر تنظیم میکنیم ، اگر میزان بیشتر از سه آمپر شد باید رله واکنش نشان دهد. اما اگر زیر سه آمپر بود واکنشی نخواهیم داشت.

و به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. حالت ساده ومرکب. 

در مدل ساده یک تحریک شونده سیم پیچی وجود دارد و جریان موجود و میزان ولتاژ بر آن تاثیر گذار است و باعث اتصال کناکت می شود.

در مدل مرکب دو تحریک شونده سیم پیچی وجود دارد ، نسبت های ولتاژ و جریان را اندازه می گیرد و اتصالی هایی  که ممکن است رخ دهد را برطرف میکند. عملکرد آن مشابه نمونه دیستانس است.

 

رله زمانی

توضیحات خاصی برای این مدل نداریم ، چراکه به صورت اختصاصی استفاده نمی شود و در کنار سایر اجزا معنی پیدا می کند . اما کاربردی که دارد این است که با استفاده از مقدار زمانی که تعیین می نماییم ،  کنترل جریان را بر عهده می گیرد.

به طور معمول در کنار رله سنجشی استفاده می شود و مسئول حفاظت شبکه را دارد.

رله حرارتی

کاربرد این مدل از سوئیچ های کنترل جریان برای حفاظت است و از موتور الکتریکی در قبال حجم اضافه ای از بار از آن استفاده می کنند.روش کار این قطعه بر اساس اختلاف ضریب انبساط طولی دو تا فلز است.ساختار آن ها از این دو فلز تشکیل شده که جنس آن ها یکی آهن است و دیگری برنج . آن ها به روی هم پچ شده و یک پارچه شده اند. علاوه بر این 3 تا تیغه نیز در آن ها به کار رفته در کنار سیم حامل.اگر جریانی بیشتر از حد مجاز داشته باشیم هادی گرم می شود.این گرما با بی متال انتقال پیدا می کند و سبب میشود که تیغه خم شود. خم شدن باعث فشار به اهرم می گردد، وقتی اهرم جا به جا شد ، میکروسودیچ که کنتاکت در آن به کار رفته حالت آن تغییر می کند و مدار را از کار می اندازد.

در رله اور لود که مدل سه فاز همین نمونه است ،برای عبور جریان مصرف کننده از 3 پل قدرتاستفاده می کنند و در ضمن دو کنتاکت هم دارد.یکی برای بستن مدار تغزیه ای و دومی برای که حالت باط دارد بعد از انجام عمل بی متال بسته می گردد و خطای مدار را گزارش می کند.

در برخی مدل ها هم شما می توانید رله را بر مدل دستی و مدل اتوماتیکی تنظیم کنید.در مدل دستی برای آنکه قطعه به حالت اولیه برگردد  بعد از آن که بی متال را قطع کرد شما دکمه ریست را باید بزنید اما در حالت اتوماتیک خودش خودکار ایت عمل را انجام می دهد.

رله حرارتی

رله جهت یاب

موارد استفاده این این مدل ، در راستای جهت یابی و کنترل جهت توان و نیروی شبکه الکتریکی است. همچنین در مواردی برای شبکه ی متناوب هم به کار می رود. این مدل در واقع به خاطر ضرورت حفاظت محلی و سلکتیو با استفاده از جهت یابی نیرو طراحی شده است.با استفاده از این وسیله می توانیم قسمت خسارت دیده مدار که دیگر ارزش ندارد را به راحتی جدا کنیم. از دیگر موارد استفاده ی آن باید گفت که در حفاظت ژنراتور و توربین هم به کار می آید .

مزیت استفاده از رله

با کاربرد فراوانی که این قطعه دارد ، نمی توان مدار های الکتریکی و دستگاه های این چنینی را بدون آن تصور کرد . از مهم ترین کارهایی که برایمان  انجام می دهند و مزیت آن به شکل کل میتوانیم به سه مورد مهم اشاره کنیم .

_ حفاظت رله توسط ایزوله سازی . این قطعه قادر است قسمت غیر استفاده مدار را که خراب شده را از مدار جدا نماید.

_ توانایی آن با توجه به میزان ولتاژ  خود دستگاه بسیار زیاد است و توانایی کنترل کردن مدار چندصد ولتی را دارد.

_ در مقابل کارایی که دارد قیمت رله مقرون به صرفه است.

 

کاربرد-رله

معایب استفاده از رله

از معایبی که میتوانیم در این قطعه ببینیم چنین است که برخی از آن ها قابل حل است :

_ چون یک وسیله مکانیکی است سرعت عملکرد خوبی ندارد. چراکه در بسیاری از موارد مخصوصا جریان های بالا وقتی بحث امنیت می شود این وسیله قادر به پاسخ گویی سریع و یا عملکرد سریع نیست و این یم مشکل به حساب می اید.

_ برای کارکرد انواع رله حداقل نیاز به یک میزان ولتاژی داری. در صورتی که ولتاژمان پایین باشد ، رله قادر به انجام کار نیست.

_ در حین انجام کار به طور معمول جرقه هم بهوجود می آید که باعث می شود عمر دستگاه پایین بیاید.

_ مشکل سلف! شارژ سلفی یکی از عیوب بزرگ انواع رله است .چراکه این وسیله هنگام جدا شدن از مدار باری را که در خودش ذخیره کرده را در مدار در قسمتی که جریان نباید وارد شود ، خالی می کند .

معرفی رله شیشه ای

این وسیله را به رله کمکی هم می شناسند ! به شکل یک کنتاکتور عمل می کند و همانند آن کنتاکت هایی در آن جای دارند که وقتی بویین آن به برق دسترسی پیدا میکند آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد و حالت آن عوض می شود . کار رله شیشه ای این است و زمانی استفاده می شود که در مدار جریان خفیفی وجود داشته باشد . با این حال کاربرد زیادی هم دارد .همچنین رله شیشه ای در تابلو های صنعتی هم به کار گرفته می شود و به همین ترتیب مدل های مختلفی دارد برای مثال نمونه پر مصرف آن در تابلوهای صنعتی نمونه پایه دار است .

رله شیشه ای چیست ؟! این وسیله ساختاری ساده دارد . و در ساختمان آن برای کنتاکها دو حالت پیش فرض بیشتر در نظر گرفته نشده است . آن ها هم بر روی برد وصل می شوند هر بر روی سوکت .  رله شیشه ای بیشتر شبیه کلید های تبدیلی است .

اساسا یک رله شیشه ای برای یکجریان متوسط رو به ضعیف طراحی شده است و این وجه تمایز اصلی آن با کنتاکتور است .

رله شیشه ای finder

چه کسی رله را اختراع کرد؟!

از این محصول به طور گسترده ای برای تعویض و مسیریابی تماس ها در مراکز تلفنی مانند این مرکز که در سال 1952 به تصویر کشیده شده است ، استفاده شده است.

رله ها در سال 1835 توسط جوزف هنری پیشگام الکترومغناطیس آمریکایی اختراع شد. او در کالج نیوجرسی ، از یک آهنربای الکتریکی کوچک برای روشن و خاموش کردن بزرگتر استفاده کرد و حدس زد که می توان از رله ها برای کنترل ماشین های الکتریکی در فواصل بسیار طولانی استفاده کرد.! هنری این ایده را در اختراع دیگری که در آن زمان روی آن کار می کرد ، تلگراف الکتریکی (پیشگام تلفن) به کار برد ، که با موفقیت توسط ویلیام کوک و چارلز ویتون در انگلستان و توسط ساموئل اف بی مورس در ایالات متحده انجام پذیرفت.

رله ها بعداً در سوئیچینگ تلفنی و رایانه های اولیه الکترونیکی مورد استفاده قرار گرفتند و تا زمان ورود ترانزیستورها در اواخر دهه 1940 محبوبیت زیادی داشتند به گفته بانكرافت گراردی ، به مناسبت صدمین سالگرد فعالیت هنری در مورد مغناطیسی الكترونیك ، حدوداً 70 میلیون رله در آن زمان فقط در ایالات متحده فعالیت داشتند. ترانزیستورها قطعات الکترونیکی کوچکی هستند که می توانند کار مشابه رله ها را انجام دهند ، یا به عنوان آمپلی فایر یا سوئیچ کار کنند.

 

رله-چیست

اگرچه آنها سریعتر سوئیچ می شوند ، از برق بسیار کمتری استفاده می کنند ، کسری از فضا را اشغال می کنند و هزینه آنها بسیار کمتر از رله ها است ، اما آنها معمولاً فقط با جریان های کوچک کار می کنند بنابراین رله ها هنوز هم در بسیاری از برنامه ها استفاده می شوند. این توسعه ترانزیستورها بود که از اواسط قرن 20 به بعد انقلاب کامپیوتر را تحریک کرد. اما بدون رله ، هیچ ترانزیستوری وجود نداشت ، بنابراین رله ها – و پیشگامانی مانند جوزف هنری – مستحق برخی از اعتبارات نیز هستند!

قیمت رله شیشه ای

در میان کلید های الکتریکی موجود در بازار این وسیله قیمت بسیار مناسبی دارد . همچنین دوام بالایی در مقابل قیمت مناسب دارا هستند . این قطعه کوچک در برند رله شیشه ای فایندر finder محبوبیت زیادی در قطعات الکتریکی پیدا کرده . شما میتوانید برای خرید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید .

فروش رله

شما می توانید برای تهیه انواع رله با شماره ای که این پایین درج شده ارتباط برقرار کرده و برای خرید سفارش دهید. متخصص بخش فروش شما را برای انتخاب نوع آن راهنمایی خواهد کرد.

آدرس :

تهران – خیابان لاله زار جنوبی – اول کوچه گودرزی – پلاک ۴۸

تلفن :

  02133927425 و 02133927423

پست الکترونیک :

mond_electric@yahoo.com

‫5/5 (1 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *