• تهران ، خیابان لاله زار جنوبی ، اول کوچه گودرزی ، پلاک ۴۸

سبد خرید

همه دسته بندی ها

شیر برقی آبیاری یونیدو

شیر برقی

شیر برقی چیست و چگونه کار می کند؟

در این مطلب به این خواهیم پرداخت که شیر برقی چیست و چگونه کار می کند.از انواع آن خواهیم گفت . این شیر ابزار صنعتی پرکاربردی است که با استفاده از نیروی  مغناطیسی و برق کار می کند.کنترل شیر برقی به صورت فرمان از دور انجام می شود. اهمیت این شیر های برقی در ماشین آلات صنعتی و خودکار است. با این وجود کاربرد های زیادی دارد که در ادامه به برسی آن می پردازیم.

شیر برقی چیست ؟

شیر برقی وسیله ای است که در طراحی مدار فرمان به ما این دسترسی را میدهد که بتوانیم عبور و یا عدم عبور مایعات و گاز ها را به وسیله ی آن کنترل کنیم. این وسیله در اندازه ها و کاربرد های مختلفی تولید میشود و ما با استفاده از تایمر ها و میکرو سوئیچ ها و سایر المان های مدار فرمانی که داریم دستور باز و بست شدن به آن برای منظوری خاص میدهیم. آن را به سلونوئید ولو هم می شناسند و به طور کل در بازار صنعت ایران به شیر ولو گفته می شود. این قطعه صنعتی از جنس فلز ساخته می شود . کاربرد آن برای تنظیم جریان سیال داخل مدار سیستم است که با باز و بسته کردن دریچه جریان را کنترل می کند. طرز کار شیر برقی وابسته به نوع کار آن متفاوت است.

 

چرا از شیر برقی استفاده می کنیم ؟

 

موارد استفاده از این قطعه صنعتی بسیار زیاد است به طوری که به نحوی در همه جا از آن استفاده میکنیم . و از آن برای سیالات یعنی گاز ها و مایعات از خانه ها گرفته تا کارخانه جات ،زمین کشاورزی ،اتوماسیون صنعتی و … استفاده میکنند. و عموما برای مایعاتی چون مواد نفتی ، آب و مواد شیمایی استفاده می کنند.

 نام لاتین آن  ( Solenoid Valve )  است. دارای یک بدنه فلزی است که داخل آن قطعه ای به نام بوبین قرار دارد. بوبین در اصل یک سیم پیچ با خاصیت مغناطیسی بسیار بالاست .

سیم پیچ در اطراف هسته آهنی پیچیده شده و با عبور جریان الکتریکی میدان مغناطیسی ایجاد می کند . همین امر باعث حرکت خطی هسته می شود و نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند .

حرکت سیالات یعنی چه مایعات و چه گاز درون این قطعه صنعتی به وسیله بویین صورت می گیرد . طرز کار بویین به این صورت است که بر اثر فشاری که به وسیله آرمیچر و پیستون وارد میشود ، بر بویین اثر گذاشته و با ایجاد میدان مغناطیسی عبور سیالات کنترل می گردد.

نکته ی جالب اینجا است که در سلونوئید ولو برای هر ورودی و خروجی آن یک بویین در نظر گرفته شده است. اما شیر های یک حالته یک بویین دارند .بویین ها برای هدایت سیال استفاده می شوند.

همانطور که از نام این قطعه پیداست شیر ها برای کارکرد صحیح که باز و بسته شدن است به نیروی الکتریسیته نیاز دارند و تا حدودی شبیه کانکتور عمل می کنند که برای کارکرد به نیروی برق احتیاج دارند .

بوبین یا سلونوئید مکانیزم اصلی شیر برقی ها را برای باز و بسته شدن تشکیل می دهد . هر بوبین خود از سه قسمت سیم پیچ ، قاب و سنبه سلونوئید تشکیل می شود .

قاب ها از جنس فولاد بوده و هنگامی که جریان الکتریکی در سیم پیچ برقرار می شود، قاب به عنوان یک آهنربا سنبه را به خود جذب کرده و با استفاده از سنبه سلونوئید که یک قطعه متحرک است باعث باز و بسته شدن شیر می شود . 

همانطور که اشاره شد، کنترل شیر های برقی معمولا از راه دور است.به وسیله فرمانی که به آن ها داده می شود درصد باز و بسته شدن آن ها تعیینمی گردد و این درصد می تواند از صفر بسته تا صد درصد باز درنظر گرفته شود.

نکته ی جالب در اینجا چنین است که در ابعاد بزرگ برای مثال گذرگاه های بزرگ برای تعمین توان مورد نیاز جهت اجرای فرمان در شیر های برقی از موتور برقی و چرخ دنده ها استفاده می شود.

در توان های بالای این دستگاه برای اطمینان کامل از برند های معتبر استفاده میکنند و کارایی بالایی هم به نسبت خواهد داشت .توان شیر های برقی محدود است .

برای بازدهی بالا و کارایی کناسب لازم است که به شکلی مطلوب از آن ها استفاده شود.

 

 

رطرطزرططط

انواع شیر برقی

این قطعه صنعتی مدل های مختلفی دارد که برای کاربرد مخصوصی طراحی شده اند . و به صورت دو راهه ، سه راهه ، چهار راهه ساخته می شود .

ورودی و خروجی ها در مدل سه راهه به این ترتیب است که در آن ها یک ورودی با دو خروجی در نظر گرفته شده. به طور معمولی یکی از آن ها باز است و دیگری بسته.

سلونوئید ولو های چهار راهه هم داریم که برای آن ها دو ورودی و دو خروجی طراحی شده است.و ظاهرآن ها مانند اتصال دو شیر دو راهی به یکدیگر است.

پر مصرف ترین شیر برقی در صنعت شیر برقی تایمر دار است که حتی در لباس شویی ها برای ورود آب به داخل ماشین استفاده می شود . نمونه ی دیگر این محصول شامل شیر برقی سروو ، شیر NC، شیر NO، شیر برقی تایمر دار برای آبیاری ، شیر برقی گاز و … هستند.

از این قطعه در صنعت ،برای مواردی مثل: جک های هیدرولیکی یا پنوماتیکی و همچنین عبور سیال استفاده میشود. شیر برقی انواع مختلفی دارد یکی از آن ها مدل سروو می باشد که به طور دائم دستور های  قطع و وصل با توجه به کارکرد مدار و نیاز آن لحظه ، باز و بسته میشود.در شیر های برقی جریان مستقیم دو مدل هستند که شامل:NO و NC است که در حالت عادی باز یا در حالت عادی بسته می باشند و با تحریک بوبین با برق دار کردن تغییر حالت می دهند. یعنی اگر باز باشند بسته می شوند و اگر بسته باشند باز می شوند .به نوع دیگر  ،شیر برقی غیر مستقیم یا پایلوت گفته میشود که، درنوع غیر مستقیم، فشاری که از ورودی شیر وارد میشود برای بسته نگه داشتن آن استفاده میشود و با مصرف انرژی کمتری میتوان، حجم زیادی را از شیر عبور داد.

نکته مهم در استفاده از تجهیزات صنعتی که بسیار قابل توجه میباشد ، نصب صحیح قطعات است تا برای شما ایجاد دردسر نکند. پس از نصب صحیح قطعات اطمینان حاصل نمایید.

شرکت های مختلفی در زمینه تولید تجهیزات پنوماتیکی از جمله همین محصول فعالیت دارند . از شرکت های مطرح جهان می توان به : سلونوئید ولو یونیدی ، شیر برقی ترک  و شیر برقی پارکر اشاره کرد . جهت مشاهده سایر محصولات روی دکمه زیر کلیک کنید:

-1 سیم پیچ که از سیم مسی ساخته شده و به وسیله کاغذ چرب یا لاک از هم جدا می شوند . این لاک در برابر رطوبت مقاوم است و باعث خراب شدن سیم پیچ ها در کوتاه مدت نمی شود .

2- قاب فولادی که در توضیحات قبل اشاره شد با سیم پیچی که حالا با وصل جریان برق خاصیت آهن روبایی دارد سبب جذب هسته میشود.

نحوه کار شیر برقی

3- سنبه که یکی از اجزای متحرک داخلی شیر برقی ها محسوب می شود و برای باز و بسته شدن شیر به کار می رود . 

نمونه های مختلف سلونوئید ولو  را می توان به صورت فشاری، کششی، کششی فشاری ساخت .

اجزای تشکیل دهنده سلونوئید 

سلونوئید قابلیت اتصال مستقیم به اجزای شیر را دارد که اجزای مختلف آن شامل موارد زیر می شود.

( لازم به ذکر است تمام این قطعات باید توسط درپوش پوشیده شوند تا از ورود گرد و غبار و اشیای خارجی به درون آنها جلوگیری شود . همچنین در مکان هایی که خطر انفجار وجود دارد باید از در پوش های ضد انفجار برای این محصول استفاده شود .)

سلونوئید ساخته شده است از پیچ ،فنر ،شیر کمترل ،میله آهنی و کنال کنترل.در زمانی که سلونوئید فعال است ، معمولا جریان کمی از سیال از مجرا و شیر کنترل رد می شود.آب بندی سلونوئید به وسیله آب بند از جنس پلایتیک یا فلز استفاده می شود .هنگامی که شیر غیر فعال است از یک فنر برای کنترل استفاده می گردد.


دلایل استفاده از شیر برقی

در اول مقاله به این اشاره کردیم که سلونوئید ولو مصارف مختلفی دارد. از خانه هایمان تا کارخانه جات . در این قسمت به برسی بیشتر در رابطه با آن می پردازیم.
 • در منازل از این وسیله برای قطع و وصل کردن جریان آب برای زمانی که لازم نیس یک شخص مستقیما این کار را انجام دهد.
 • در پروژه های بزرگ صنعتی و پتروشیمی که اپراتور از اتاق کنترل اقدامات لازم برای باز و بسته کردن شیر ها را انجام می دهد .
 • برای کم کردن خطای انسانی که در مواردی باعث به خطر افتادن جان افراد می شود .
 • در ساختمان ها به عنوان شیر برقی گاز، برای قطع نمودن گاز ساختمان در شرایط اضطراری مانند زلزله .
 • و خیلی از موارد دیگر …
کاربرد شیر برقی آبیاری

دلایل خرابی شیر برقی

همانطور که در مطالب بالا توضیح دادیم، توان این شیر ها محدود است و درصورت استفاده نادرست از این تجهیزات ظرف مدت کوتاهی شاهد خرابی محصول هستیم . با این حال دلایل دیگری نیز می تواند منجر به خرابی و از کار افتادن شیر برقی شود . من جمله :

 •  تراز نبودن اجزای داخلی باعث گیر کردن آنها در همدیگر و عدم حرکت درست سیال درون شیر شده که در نهایت منجر به خرابی شیر برقی خواهد شد . 
 • ولتاژ نامناسب برای راه اندازی دستگاه که باعث ساییدگی اجزای داخل آن و حتی خراب شدن سیم پیچ به دلیل ولتاژ بالا می شود.
 • استفاده از قطعات نامناسب یا شکسته در مسیر، که به مرور زمان ممکن است وارد دستگاه شوند.
 • از قطع و وصل بسیار زیاد شیر پرهیز کنید ، زیرا باعث می شود که داغ بکند و باعث سوختگی آن شود.
 • عدم اتصال صحیح شیر برقی و سایر قطعات با هم که منجر به نشتی و پاره شدن آب بندی ها و در نهایت منجر به خراب شدن قطعه می شود .
 • مواردی چون گرمای زیاد ،رطوبت هوا باعث فرسودگی قطعات داخلی می شود. پس توصیه میشود که هنگامی که از دستگاه استفاده میکنید در پوش آن را حتما بگذارید تا بازدهی بیشتری برای شما داشته باشد .و عمر دستگاه افزایش یابد.

تمام موارد گفته شده در بالا به دلیل استفاده نادرست از شیر برقی اتفاق می افتد . در غیر اینصورت دستگاه به راحتی دچار خرابی یا ایراد نشده و در بلند مدت جوابگوی نیاز های شماست .

فواید استفاده از شیر برقی یا سلونوئید ولو


از فوایدی که این وسیله دارد میتوان به حذف استفاده از اپراتور اشاره کرد. این شیر میتواند به راحتی باز و بسته شود.
این تنها یکی از فواید آن می باشد از دیگرموارد میتوان به سرعت کارکرد بالا اشاره کرد. این وسیله قابل اطمینان بوده و قطع و وصل جریان سیال را به راحتی و سرعت زیاد کنترل میکند. نیاز به مصرف بالای جریان ندارد و کم مصرف است.

نکات قابل توجه در شیر برقی

 

نکاتی که در نگهداری و خرید این قطعه صنعتی با اهمیت است ، مربوط به بدنه و ویژگی های آن است که در این قسمت به آن اشاره میکنیم.

اولین نکته نوع شیر است. که هریک با ویژگی های خاصی طراحی شده اند و اندازه دهانه های آن و سایر ویژگی های آن با هم متفاوت است. زمان فعالیت و کار هر یک با هم متفاوت است ، دارای ولتاژ جریانی متفاوت هستند. محیط کار آن ها با یکدیگر متفاوت هستند ، همچنین محلول یا سیالی که در آن شیر کار می کند.

اتصالات در این قطعه صنعتی با توجه به مدل های آن متفاوت است و بسته به ولتاژی که دارند نوع فشار آن ها متفاوت است.

اجزای سازنده شیر برقی

این شیر قطعه ای است که از اجزایی مانند بویین و مهره نگهدار بویین، هشته مغناطیسی ،اسپول ، اورینگ و … ساخته شده است.در ادامه وظایف آن را شرح میدهیم.

در این بین وظیفه بویین ایجاد نیروی مغناطیسی است.در  ساختار شیر برقی از سوکت استفاده شده به وسیله سوکت سیم انتقال دهنده برق به بویین وصل می گردد.قسمت پلاستیکی وظیفه حرکت دادن اسپول شیر را دارد. قطعه اسپول وظیفه جا به جایی هوای فشرده را دارد.بر روی اسپول ، اورینگ آب بندی قرار میگیرد.تنه شیر نیز اجزا را در خود نگه میدارد و آن ها در کنار هم قرار میگیرند و یک فنر که برای قطع شدن برق در نظر گرفته شده تا بویین اسپول را به حالت اولیه برساند.

اجزای سازنده شیر برقی

دسته بندی شیر برقی از نوع حرکت

دو نوع حرکت برای شیر برقی در حالت اولیه وجود دارد  که آن را به دو دسته تقسیم می کند .

سلونوئید ولو با حرکت مستقیم

در حرکت مستقیم عملکرد ساده است.و سیال ا از اوریفس گذر کرده و با حرکت پلانجر به صورت مستقیم باعث بسته شدن جریان می گردد. دبی جریان و حداکثر فشار کاری با نیروی مغناطیسی و و قطر این اوریفس بستگی دارد.در حرکت مستقیم به حداکثر میزان فشار و تغییراف فشار ورودی و خروجی ارتباطی ندارد . از سلونوئید ولو با حرکت مستقیم فشار کاری صفر تا بیشترین میزان را میتوان استفاده کرد.

سلونوئید ولو با حرکت غیر مستقیم

اختلاف فشار در سیستم حرکت غیر مستقیم اهمیت بسیار زیادی دارد . زیرا کنترل و قطع و وصل جریان در این سیستم همگی به وسیله اختلاف فشار انجام می شود. برای قطع و وصل جریان لازم است در این سیستم حداقل اختلاف فشاری حدود نیم بار وجود داشته باشد.توان سلونوئید ولو با حرکت غیر مستقیم به نسبت با نمونه قبلی بسیار بیشتر است.

 

 

عملکرد سلونوئید ولو با حرکت نیمه مستقیم

این مدل از شیر برقی مشخصات دو  مدل قبلی را هر دو باهم دارد.آن ها قابلیت خوبی دارند زیرا می توانند با فشار صفر همکار بکنند و جریان زیادی هم کنترل نمایند!

آن ها دارای یک دیافراگم و حفره کوچک دو طرفه هستند این مشابه مدل غیر مستقیم است. پیستون در این مدل به دیافراگم به صورت مستقیم وصل می شود.با حرکت پیستون به طرف بالا دیافراگم ولو را باز می کند.در همین زمان یک حفره دیگر هم که نسبت به قبلی بزرگتر است به وسیله پیستون باز می شود.در این وضعیت افت فشار در چمبر بالا دیافراگم به وجود می آید.در این حالت دیافراگم به سمت بالا می رود.این باعث همان ویژگی است که این قابلیت را برای این سلونوئید نیمه مستقیم ایجاد می کند که در فضار صفر هم کار بکند.

جریان در شیر برقی
4.8/5 (5 Reviews)
: برچسب ها , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید