مقاله ها

مانومتر

مانومتر یا گیج فشار چیست؟

مانومتر یا گیج فشار برای اندازه گیری فشار گازها ،ازروش مقایسه آنها با فشار هوا و به کمک دستگاه مانومتر استفاده می شود. در واقع مانومتر فشار سنجی است که با آن فشار گاز محبوس در یک ظرف را اندازه گیری می کنند.در یکی از انوع گیج فشارلوله U شکلی است که یک سر آن باز است و سر دیگر آن به ظرف دارای گاز متصل است. در این لوله جیوه یا مایع های دیگر را می توان ریخت. ارتفاع جیوه در دو شاخه لوله برابر است ولی با باز شدن شیر ظرف و ورود گاز به درون آن، ارتفاع جیوه در لوله تغییر می کند و با توجه به آن فشار گاز اندازه گیری می شود.

انواع مانومتر یا گیج فشار

مانومتر روغنی

یکی از پر کاربردترین محصول برای اندازه‌گیری فشار، مانومتر روغن می‌باشد، این وسیله را معمولا در سیستم‌هایی همچون سیستم‌هایی که در فشارسنج‌های خشک مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده می‌شوند و با این تفاوت که فشارسنج‌های روغنی دارای دقت بیشتر و بالاتری می‌باشند.

مانومتر دیافراگمی

گیج فشار دیافراگمی بر مبنای تغییر وضعیت یک ساختار پرده مانند منعطف یا یک دیافراگم طراحی شده است که این تغییرات به تغییر فشار تفسیر می شود. معمولاً تغییر فشار در یک سیستم منجر به یک تغییر مکانیکی می شود. حالا این تغییر مکانیکی ممکن است به حرکت درآمدن یک عقربه یا تغییر وضعیت پرده دیافراگم در یک ترانسمیتر یا در یک فشار سنج خاص باشد.

فروشگاه  بانک صنعت 

گیج  اختلاف فشاری

گیج اختلاف فشاری جهت اندازه گیری اختلاف فشار بین دو نقطه از فرآیند و نمایش محلی آن مورد استفاده قرار می گیرد. دارای دو پورت ورودی می باشند که از این طریق به دو نقطه از سیستم پایپینگ مانند دو مخزن متصل می شوند. در واقع از گیج های اختلاف فشار جهت نظارت بر آلودگی فیلترها، اندازه گیری سطح در مخازن بسته، اندازه گیری فشار بیش از حد در اتاق های تمیز، اندازه گیری جریان سیالات گازی و مایع و برای کنترل سیستم های پایپینگ استفاده می شود.

مانومتر ضد ضربه

گیج فشار مقاومت لرزش عمدتاً در صنایع متالورژی، نیروگاه، صنعت نفت، صنایع شیمیایی و غیره استفاده می شود.  این گیج می تواند مقدار متوسط ​​فشار ضربان گاز یا مایع را اندازه گیری کند، به طوری که می تواند از آسیب ناشی از ضربان شدید و لرزش شدید جلوگیری کند و اندازه گیری دقیق را تضمین کند.

مانومتر دیجیتال

درمانومتر دیجیتال معمولا فشاری که اندازه گیری می‌شود با استفاده از یک نمایشگر دیجیتالی به صورت عددی نمایش داده می‌شود. این نوع فشار سنج دیجیتالی را معمولا برای تجهیزات متحرک و ثابت مورد استفاده قرار می‌دهند، برای مثال می‌توان به عنوان یک فشار سنج مرجع به منظور کنترل کردن از آن‌ها استفاده نمود.

کاربرد مانومتر یا گیج فشار

مانومترها به عنوان ابزارهایی برای اندازه‌گیری فشار شناخته شده‌اند، اما علاوه بر این، آنها کاربردهای دیگری نیز دارند. به برخی از کاربردهای عمومی مانومترها و فشارسنج‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اندازه‌گیری عمق: مانومترها می‌توانند برای اندازه‌گیری عمق در مایعات و محیط‌های آبی مورد استفاده قرار بگیرند. این کاربرد در صنایع ماهیگیری، غواصی، آبگرمکنی و استخرها مفید است.
  • اندازه‌گیری ارتفاع از سطح دریا: با استفاده از مانومترها می‌توانید ارتفاع را نسبت به سطح دریا اندازه‌گیری کنید. این کاربرد در فیزیک، هواشناسی، هواپیمایی و نقشه‌برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • اندازه‌گیری جریان: با استفاده از مانومترها می‌توانید جریان مایعات، گازها و خلاء را اندازه‌گیری کنید. این کاربرد در صنایع نفت و گاز، آب و فاضلاب، تهویه مطبوع و سیستم‌های پمپاژ استفاده می‌شود.
  • اندازه‌ گیری نشتی: مانومترها می‌توانند در اندازه‌گیری نشتی در سیستم‌ها و تجهیزات مورد استفاده قرار بگیرند. با اندازه‌گیری تغییرات فشار، می‌توانید نشتی و رخدادهای غیرمعمول در سیستم‌های لوله‌کشی و دستگاه‌ها را شناسایی کنید.

 

باتوجه به اینکه در بسیاری از صنایع اطلاع از میزان فشار بر سیالات از مسائل بسیار مهم به شمار می‌رود، بدین منظور استفاده از مانومتر در بسیاری از بخش‌های صنعت از الزامات است. در ادامه به بخشی از این مشاغل و صنایع که استفاده از فشارسنج در آن‌ها رایج است، اشاره شده است: پزشکی، آب و فاضلاب، توزیع گاز، ساخت‌وساز، تعیین نشتی، معدن، کارخانه کاغذ، صنعت کشاورزی، حمل‌ونقل، مبدل‌های حرارتی، غذا و نوشیدنی، دارویی، صنایع پتروشیمی و شیمیایی و…

راهنمای خرید مانومتر یا گیج فشار

موارد مختلفی در خرید گیج فشار باید در نظر گرفته شود تا با توجه به نیاز صنعت و حوزه های مختلف آن این انتخاب صورت گیرد. در حقیقت تمامی فاکتورهای فیزیکی و غیر فیزیکی تاثیر گذار در عملکرد دستگاه باید در انتخاب آنها لحاظ شود تا خریدار انتخاب مناسبی داشته باشد. شما هم به هنگام خرید گیج فشار موارد زیر را در نظر بگیرید

  • جنس و متریال بدنه: جنس و متریال بدنه از این جهت اهمیت دارد که قرار است این ابزار در محیط های خورنده به کار گرفته شده و در نتیجه معمولاً برای بدنه آنها از دایکست آلومینیوم یا از برنج استفاده میشود.
 •  
  • نمایشگر گیج فشار: با توجه به نوع گیج فشار و فشار سنجی که انتخاب می کنید ممکن است که نمایشگر آن در قالب عقربه ای یا از نوع دیجیتال باشد که طبیعتاً در به دست آوردن نتایج دقیق و باکیفیت تاثیرگذار است. ضمن اینکه قطر صفحه برای کسانی که از مسافت دور یا نزدیک داده‌ها را می‌خوانند مهم است.
 •  
  • محدوده اندازه گیری فشار: نباید این واقعیت را فراموش کنیم که هر کدام از ابزار های اندازه گیری فشار ظرفیت مشخص و محدودی دارند و امکان استفاده از آنها در بیشتر یا کمتر از این محدوده وجود ندارد.
 •  

با این تفاسیر انتظار می‌رود که شما به عنوان خریدار گیج فشار بتوانید گزینه ای را انتخاب کنید که کاملاً با شرایط کاری شما هم خوانی داشته باشد. با توجه به اینکه در بررسی های مختلف یک سیستم شما داده ها و پارامترهای مختلف را در اختیار دارید می توانید از برندهای مختلف در بازار مانند گیج فشار ویکا یا گیج فشارایندومارت به دنبال گزینه مطلوب خود بگردید و از آن استفاده کنید. اگر به دنبال خرید محصوالات با کیفیت و دریافت راهنمایی های دقیق برای انتخاب بهترین محصول برای نیازهایتان هستید، ما در فروشگاه بانک صنعت آماده ایم تا به شما کمک کنیم.

‫4/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *