مقاله ها

میکروسوئیچ

میکرو سوئیچ

میکروسوئیچ یا لیمیت سوئیچ چیست؟

یکی از ابزار های مهم کلید زنی در صنعت برق میکروسوئیچ نام دارد که در موارد مختلفی از جمله کاربری های صنعتی تا لوازم خانگی استفاده می شود. میکروسوییچ در دو مدل کم کارکرد برای استفاده در لوازم خانگی و پرکارکرد برای استفاده در لوازم صنعتی ساخته و عرضه می شود.

میکرو سوئیچ های صنعتی عمر مفید بیشتری دارند و برای ساخت آنها استانداردهای فنی مانند IP65 رعایت می شود. تقریبا 60 درصد لوازم برقی از میکرو سوئیچ استفاده می کنند و بدون این قطعه هیچ چیز به درستی کار نمی کند. یکی از دلایلی که میکروسوئیچ ها جای خود را به سرعت در بازار باز کرده اند قیمت بسیار پایین و عمر بالای آنها است.

از میکروسوییچ ها در دو زمینه اصلی استفاده می شود: یا برای استفاده در یک عمل مشخص کلیدزنی که به نیروی کم عملیاتی احتیاج داشته باشد یا در کارهایی که به قابلیت اطمینان بالایی برای انجام کار در مدت زمان طولانی داشته باشیم. (مانند دستگاه های کنترل میزان هوا و سایر گازها در تجهیزات صنعتی و مدارهای کنترل.)

لیمیت سوئیچ ها برای اولین بار در سال 1932 توسط فردی به نام پیتر مک گل اختراع شد که یکی از کارمندان شرکت باتری سازی برگش بود. وی در سال 1933 با پیشرفت کار خود شرکتی به اسم میکروسوییچ بنیان کرد که از همان زمان نامش به روی وسیله ی پرکاربرد میکرو سوییچ قرار گرفت . به میکروسوییچ گاها کلید مینیاتوری ضربه ای سریع هم می گویند.

هنوز هم شرکت های بزرگ دنیا از نام میکروسوئیچ استفاده می کنند و این محصول را به این نام صدا می زنند. لیمیت سوییچ ها بسته به نوع و مدلشان کاربرد های مختلفی دارند اما از نظر کارکرد کاملا شبیه به هم هستند.

همانطور که گفته شد این وسیله کاربرد های مختلفی دارد: ازجمله اینترلاک درب لباسشویی یا درب ماکروویو، کلید تشخیص طبقه و ایمنی در آسانسور ها، تشخیص سکه در دستگاه های سکه ای یا حتی لیمیت سوییچ داخل دستگاه کپی برای تشخیص جمع شدگی کاغذ و …

میکروسوئیچ

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت میکروسوئیچ از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان در ارتباط باشید.

شماره تماس: 02133927425 ،02133927423

آدرس : تهران – خیابان لاله زار جنوبی – اول کوچه گودرزی – پلاک 48

میکروسوئیچ صنعتی

میکروسوئیچ صنعتی از نظر کارکرد، مشابه سایر میکرو سوئیچ ها عمل می کند. منتها ممکن است برخی قطعات این دستگاه برای استفاده های صنعتی دارای طول عمر بیشتری به نسبت سایر مدل های خود باشند.

انواع مختلفی از میکروسوئیچ صنعتی وجود دارد مثل: فشاری، غلطکی، سوزنی.از میکرو سوئیچ صنعتی در کارخانه ها و صنایع مختلفی برای کنترل حد، نمایش وضعیت، شمارش قطعات و … استفاده می کنند. میکروسوئیچ های صنعتی مانند سایر قطعات مزایا و معایبی دارند که عبارتند از:

 1. استفاده و عملکرد راحت و آسان برای همه  

 2. پوشش بادوام و مقاوم در محیط های صنعتی مختلف

 3. عمر با دوام و طولانی

 4. استفاده برای جریان های بالا و مقاومت خوب به نسبت سایر سنسورها

 5. مقاومت خوب در مقابل نویزها و اعوجاج الکتریکی و تداخل رادیویی

 6. نداشتن جریان نشتی و کارکرد آسان تیغه های NO و NC

از معایب میکروسوئیچ صنعتی هم می توان به مواردی مثل:

 1. عمر کمتر کنتاکتورها به نسبت سنسورهای غیر تماسی

 2. اصطکاک و فرسودگی قطعات متحرک

 3. قابلیت استفاده از این قطعات در تمام محیط های صنعتی وجود ندارد.

میکرو-سوئیچ

میکروسوئیچ آسانسور

یکی از مهم ترین قطعات موجود در آسانسورها میکرو سوییچ ها هستند. در ابتدا و انتهای چاله آسانسور از این قطعات استفاده می شود تا از خطرات احتمالی برخورد کابین یا سقف آسانسور به زمین جلوگیری شود.

البته از میکرو سوئیچ آسانسور بین طبقات و برای شناسایی هر طبقه هم استفاده می کنند. تعداد میکروسوئیچ های استفاده شده برای کف و سقف چاله آسانسور به نوع تابلو فرمان نصب شده در آن بستگی دارد، اما در کل چیزی بین 4 تا 6 عدد در هر ردیف نصب می شود.

هر کدام از این میکرو سوییچ های آسانسور کار خاصی را انجام می دهند. دو نوع از میکروسوییچ های مورد استفاده برای آسانسورها میکروسوئیچ غلتکی و پروانه ای است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با عملکرد آسانسور و کاربرد میکرو سوییچ در آن پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقاله دلیل استفاده از میکروسوئیچ در آسانسور بیندازید.

کاربرد میکرو سوئیچ

امروزه در صنعت برند ها و مدل های مختلفی از این کلید ها ساخته شده که هر کدام قابلیت هایی دارند که با دیگری متفاوت است اما همه یک کار را انجام می دهند و تنها تفاوت آنها در کیفیت مواد به کار رفته برای ساختشان است.

قیمت میکروسوئیچ و طول عمر بسیار بالای آن ، از دلایل اصلی محبوبیت این محصول شده است. طبق گفته یکی از سازنده های معروف میکروسوییچ در جهان ( تله مکانیک) این میکرو سوئیچ عمر بالای 1 تا 100 میلیون بار عمل کردن را دارد .

حتی برای برعکس شدن شرایط کار یک پروژه مثلا برای روشن کردن یک دستگاه و خاموش کردن سایر دستگاه ها توسط میکروسوییچ می توان از آن استفاده کرد.

برند های محبوبی که در میکرو سوئیچ ها موجود می باشد عبارتند از : اشنایدر ، تله مکانیک  KIEPE ، شیمرسال و … که چند نمونه از بهترین برند های تولید کننده این کلید های محبوب هستند.

انواع-میکروسوییچ

نحوه کار میکروسوییچ

در اصل میکرو سوئیچ ها یک کلید ساده برای قطع و وصل برق است و دارای سه پایه به به این صورت است: پایه  COM که در تمام میکرو سوییچ ها موجود است و پایه ورودی یک میکرو سوییچ است، یکی دیگر از پایه های آن پایه NC و پایه دیگر پایه NO می باشد.

در حالت عادی بدون فشرده شدن شاسی میکروسوییچ پایه COM به پایه  NC متصل و از پایه NO جدا است. در حالت فشرده شدن شاسی میکرو سوییچ پایه COM از پایه NC جدا شده و به پایه NO  متصل می شود.

یک مدل از انواع مختلف لیمیت سوئیچ های موجود در بازار، میکروسوئیچ فشاری است. این قطعه که از اولین مدل های میکرو سوئیچ ها بود با فشرده شدن توسط جسم خارجی کار قطع و وصل جریان برق را انجام می دهد.

از میکروسوئیچ فشاری امروزه استفاده فراوانی در صنایع رباتیک می شود، از دیگر کاربردهای آن بر روی قطعات مختلف کامپیوترها مانند مادربرد، ماوس، کیبورد و سایر قطعات فشاری است. 

میکروسوئیچ صنعت

میکرو سوئیچ استاندارد

میکروسوییچ استاندارد و ساده به شکل مستطیل و لبه دار است و از سه نوار اتصال تشکیل شده. این سه نوار اتصال به پایه های com و NO و NC وصل می شوند و حالت عادی (زمین)، باز و بسته را نشان می دهد.

دو حفره مخالف هم و به صورت مورب برای نصب راحت تر میکرو سوییچ در هر سطحی که می خواهیم روی قطعه وجود دارد. این حفره ها در کنار نوار اتصال خروجی قرار دارند و همین امر باعث لحیم کاری راحت سیم ها می شود. 

در رابطه با ساختار داخلی این قطعات می توان گفت شامل یک اتصال ثابت برای موقعیت های NO و NC، یک اتصال متحرک و مونتاژ اتصال متحرک است. جنس بدنه میکرو سوییچ از پلاستیک فنول یا پلی استر است.

نوار اتصال به زمین میکروسوییچ به شکل پله ای است و بقیه قسمت های مونتاژ اتصالات متحرک را نگاه می دارند. نوار منحنی میکروسوییچ زیر اجزای متحرک قرار دارد، یک انتهای آن به نوار اتصال زمین و قسمت دیگر به نوار اتصال متحرک می چسبد. 

این نوار نیرویی که به وسیله محرک ایجاد می شود را به اتصال متحرک وارد و میکروسوئیچ در حالت NO قرار می گیرد. تمام میکروسوییچ ها چه از نوع میکروسوئیچ آسانسور ، بالابر، صنعتی، میکروسوئیچ غلطکی و… در کلیات شیوه کار مشابه عمل می کنند و تنها در برخی قسمت های جزئی با هم تفاوت دارند. در این قسمت انیمیشنی از روش کار این وسیله قرار داده ایم .به این ترتیب توضیحات فوق برایتان اضح تر خواهد شد.

ویژگی های میکرو سوییچ خوب چیست؟

عمر مفید هر میکرو سوییچ در نوع کم کارکرد 1 میلیون بار و در مدل های صنعتی پر کاربرد به بیش از 10 میلیون بار چرخه کارکرد می رسد. میکرو سوئیچ ها کلید های بسیار حساسی هستند که با کوچک ترین فشار عمل می کنند و در طیف وسیعی از وسایل مانند لوازم الکترونیکی، عملگرها و …. استفاده می شوند.

عمر مفید بالای این قطعات و دیر خراب شدن میکروسوئیچ ها باعث پیشرفت زیاد استفاده از آنها در صنعت الکترونیک شده است و به سرعت حتی در لوازم خانگی مورد استفاده قرار گرفته اند.

یکی از فرق های اصلی میکرو سوئیچ با دیگر کلید ها کوچک بودن و امکان جابجایی در دستگاه های متحرک به دلیل قرارگیری دکمه بر روی خود میکرو سوئیچ است. همین دلیل باعث می شود که بتوانید آن را در انواع دستگاه ها نصب کنید.

یکی دیگر از فرق های میکرو سوییچ ها واکنش سریع آنهاست که به محض احساس فشار عملیات قطع یا وصل برق را انجام می دهد . در تمام حالت ها و برای انجام تمام پروژه ها می توان از میکرو سوییچ استفاده کرد.

در میکروسوئیچ ها تفاوت میزان جابه جایی کوچک محرک که باعث تغییر وضعیت میکرو سوئیچ می شود به نسبت میزان جابه جایی کنتاکت های الکتریکی میکروسوییچ که سرعت زیادی دارد بسیار مشهود است.

قیمت-میکروسوئیچ

در لیمیت سوییچ ها بیشتر از طراحی های پدیده پسماند استفاده می کنند. این پدیده می گوید حرکت معکوس محرک برای بازگرداندن کنتاکت ها به وضعیت اولیه خود کافی نیست و محرک باید به میزان قابل توجهی در جهت عکس حرکت کند تا وضعیت اولیه بازگردد.

هنگامی که کنتاکت های موجود در میکروسوییچ به هم نزدیک می شوند احتمال به وجود آمدن پدیده قوس الکتریکی در آنها وجود دارد. برای جلوگیری از بروز این مشکل راهکارهای مختلفی وجود دارد. به عنوان نمونه سرعت بخشیدن به عمل قطع و وصل مدار با استفاده از یک فنر.

وظیفه فنر در کلید سوئیچ آن است که یک پایان بسیار سریع در عمل قطع یا وصل کنتاکت ها به وجود آورد، یکی دیگر از روش ها استفاده از تیغه ها عایق از جنس سرامیک بین کنتاکت ها است.

جالب است بدانید در میکرو سوییچ هایی که برای ولتاژهای بالا استفاده می شوند کنتاکت ها را درون روغن نگهداری می کنند تا از ایجاد قوس الکتریکی جلوگیری کنند. به این لیمیت سوئیچ ها ، میکروسوئیچ روغنی گفته می شود. در برخی موارد هم کنتاکت ها را در خلا نگاه می دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت میکرو سوئیچ و انواع مختلف آن ، از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان ما در تماس باشید:

سفارش میکروسوئیچ

برای تهیه این ابزار کافیه از طریق راه های ارتباطی زیر با فروشگاه اینترنتی بانک صنعت در ارتباط باشید و سفارش خود را ثبت کنید . همینطور هرگونه پرسشی در زمینه انواع میکروسوئیچ داشته باشید می توانید از ما بپرسید و مشاوره دریافت نمایید. بانک صنعت عرضه کننده انواع میکرو سوئیچ های مورد مصرفی در ایران است ؛ تمامی مدل های مورد نیاز خود را در برند های محبوب بازار می توانید سفارش دهید .

                                              شما می توانید به صورت حضوری نیز در تهران خرید کنید . آدرس فروشگاه در پایان مطالب درج گشته است .

آدرس :

تهران – خیابان لاله زار جنوبی – اول کوچه گودرزی – پلاک ۴۸

تلفن :

  02133927425 و 02133927423

پست الکترونیک :

mond_electric@yahoo.com

‫4.8/5 (25 امتیاز )

مطالب مرتبط

یک فکر در مورد “میکروسوئیچ

 1. مسعود پارسا گفت:

  سلام میکروسوئیچ قلتكي هم موجود هست؟!

  1. غلامرضایی گفت:

   انواع میکروسوئیچ در برند های مختلف در فروشگاه بانک صنعت موجود هست ، لطفا به قسمت دسته بندی محصولات – میکروسوئیچ مراجعه کنید. همینطور برای اطلاع از قیمت و جزئیات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 2. جمشید مرادی گفت:

  آیا میکروسوئیچ اشنایدر هم موجود دارید ؟؟ قیمتش چند هست؟

  1. غلامرضایی گفت:

   با سلام ، میکروسوئیچ اشنایدر ( تله مکانیک ) در فروشگاه موجود است . لطفا به قسمت دسته بندی محصول – میکروسوئیچ مراجعه کنید .

 3. دانیال امیرزاده گفت:

  میکروسوییچ شما،محصول کدوم کشوره؟

  1. غلامرضایی گفت:

   فروشگاه بانک صنعت پخش کننده و عرضه کننده میکروسوئیچ با برند های مختلف هست ، جهت اطلاع از برند مورد نظر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 4. نیکا سلطانی تهرانی گفت:

  باسلام
  آیا این میکروسوییچ ها در مصارف فضایی هم کاربرد دارند؟ آیا تستی در این زمینه انجام شده است؟

  1. منعم گفت:

   هر محصول با محصول دیگر متفاوت است و مشخصات فنی اعلام شده توسط سازنده محصول در هر محصول ذکر شده با مراجعه به محصول مورد نظر میتوانید بررسی های مورد نیاز خودتان را انجام دهید یا برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید

 5. امیرنبی زاده گفت:

  سلام،برای تهیه این میکروسوئیچ،باید به یکی از شعبه های شما مراجعه کنیم یا نه،مستقیم برای ما میفرستید؟

  1. منعم گفت:

   سفارش کالا در بانک صنعت به سه روش حضوری ، تلفنی و واتساب امکان پذیر هست در روش تلفنی و واتساب کالا برای شما درب منزل یا محل کار ارسال می شود ، برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

   1. امیرنبی زاده گفت:

    آیا فروش عمده هم دارید؟

    1. منعم گفت:

     بعله خرید به صورت عمده هم امکان پذیر است

 6. ارو گفت:

  واقعا بسیار مقاله عالی بود میکروسوئیچ واقعا وسیله کاربردیه

  1. غلامرضایی گفت:

   ممنون از بیان دیدگاه شما . انواع میکروسوئیچ در تمامی قطعات الکتریکی و صنعتی در عین سادگی عملکرد حساسی دارند.

 7. R.S گفت:

  لطفا توضيحات بيشتري در مورد ميكروسوئيچ ضد آب بديد. ممنون

  1. غلامرضایی گفت:

   در محصول میکروسوئیچ واترپروف یا ضد آب توضیحات کاملی داده شده. جهت سفارش محصول و یا دریافت مشاوره با شماره های تماس فروشگاه تماس حاصل فرمایید.

 8. امیر سلطانی گفت:

  سلام،آیا محصولاتی که از بانک صنعت خریداری میشه،دارای گارنتی هست یا نه؟

  1. غلامرضایی گفت:

   با سلام خدمت شما. لطفا در حین ثبت سفارش چه در خصوص میکروسوئیچ صنعتی و دیگر محصولات سایت با کارشناس بخش فروش در این خصوص سوال نمایید. برخی از محصولات فروشگاه شامل گارانتی هستند و شما باید در حین ثبت سفارش سوال خود را مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *