مقاله ها

میکروسوئیچ

میکرو سوئیچ

میکروسوییچ یا لیمیت سوییچ چیست ؟ 

یکی از ابزار های مهم کلید زنی در صنعت برق میکروسوئیچ نام دارد که در موارد مختلفی از جمله کاربری های صنعتی تا لوازم خانگی استفاده می شود. میکروسوییچ در دو مدل کم کارکرد برای استفاده در لوازم خانگی و پرکارکرد برای استفاده در لوازم صنعتی ساخته و عرضه می شود.

میکرو سوئیچ های صنعتی عمر مفید بیشتری دارند و برای ساخت آنها استانداردهای فنی مانند IP65 رعایت می شود. تقریبا 60 درصد لوازم برقی از میکرو سوئیچ استفاده می کنند و بدون این قطعه هیچ چیز به درستی کار نمی کند. یکی از دلایلی که میکروسوئیچ ها جای خود را به سرعت در بازار باز کرده اند قیمت بسیار پایین و عمر بالای آنها است.

از میکروسوییچ ها در دو زمینه اصلی استفاده می شود: یا برای استفاده در یک عمل مشخص کلیدزنی که به نیروی کم عملیاتی احتیاج داشته باشد یا در کارهایی که به قابلیت اطمینان بالایی برای انجام کار در مدت زمان طولانی داشته باشیم. (مانند دستگاه های کنترل میزان هوا و سایر گازها در تجهیزات صنعتی و مدارهای کنترل.)

لیمیت سوئیچ ها برای اولین بار در سال 1932 توسط فردی به نام پیتر مک گل اختراع شد که یکی از کارمندان شرکت باتری سازی برگش بود. وی در سال 1933 با پیشرفت کار خود شرکتی به اسم میکروسوییچ بنیان کرد که از همان زمان نامش به روی وسیله ی پرکاربرد میکرو سوییچ قرار گرفت . به میکروسوییچ گاها کلید مینیاتوری ضربه ای سریع هم می گویند.

هنوز هم شرکت های بزرگ دنیا از نام میکروسوئیچ استفاده می کنند و این محصول را به این نام صدا می زنند. لیمیت سوییچ ها بسته به نوع و مدلشان کاربرد های مختلفی دارند اما از نظر کارکرد کاملا شبیه به هم هستند.

میکروسوئیچ صنعتی

همانطور که گفته شد این وسیله کاربرد های مختلفی دارد: ازجمله اینترلاک درب لباسشویی یا درب ماکروویو، کلید تشخیص طبقه و ایمنی در آسانسور ها، تشخیص سکه در دستگاه های سکه ای یا حتی لیمیت سوییچ داخل دستگاه کپی برای تشخیص جمع شدگی کاغذ و …. .

میکروسوئیچ صنعتی

میکروسوئیچ صنعتی از نظر کارکرد، مشابه سایر میکرو سوئیچ ها عمل می کند. منتها ممکن است برخی قطعات این دستگاه برای استفاده های صنعتی دارای طول عمر بیشتری به نسبت سایر مدل های خود باشند.

انواع مختلفی از میکروسوئیچ صنعتی وجود دارد مثل: فشاری، غلطکی، سوزنی.از میکرو سوئیچ صنعتی در کارخانه ها و صنایع مختلفی برای کنترل حد، نمایش وضعیت، شمارش قطعات و … استفاده می کنند. میکروسوئیچ های صنعتی مانند سایر قطعات مزایا و معایبی دارند که عبارتند از:

  1. استفاده و عملکرد راحت و آسان برای همه  

  2. پوشش بادوام و مقاوم در محیط های صنعتی مختلف

  3. عمر با دوام و طولانی

  4. استفاده برای جریان های بالا و مقاومت خوب به نسبت سایر سنسورها

  5. مقاومت خوب در مقابل نویزها و اعوجاج الکتریکی و تداخل رادیویی

  6. نداشتن جریان نشتی و کارکرد آسان تیغه های NO و NC

از معایب میکروسوئیچ صنعتی هم می توان به مواردی مثل:

  1. عمر کمتر کنتاکتورها به نسبت سنسورهای غیر تماسی

  2. اصطکاک و فرسودگی قطعات متحرک

  3. قابلیت استفاده از این قطعات در تمام محیط های صنعتی وجود ندارد.

 

میکروسوییچ آسانسور تله مکانیک

میکروسوئیچ آسانسور

یکی از مهم ترین قطعات موجود در آسانسورها میکرو سوییچ ها هستند. در ابتدا و انتهای چاله آسانسور از این قطعات استفاده می شود تا از خطرات احتمالی برخورد کابین یا سقف آسانسور به زمین جلوگیری شود.

البته از میکرو سوئیچ های آسانسور بین طبقات و برای شناسایی هر طبقه هم استفاده می کنند. تعداد میکروسوئیچ های استفاده شده برای کف و سقف چاله آسانسور به نوع تابلو فرمان نصب شده در آن بستگی دارد، اما در کل چیزی بین 4 تا 6 عدد در هر ردیف نصب می شود.

هر کدام از این میکرو سوئیچ های آسانسور کار خاصی را انجام می دهند. دو نوع از میکرو سوییچ های مورد استفاده برای آسانسورها میکروسوئیچ غلتکی و پروانه ای است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با عملکرد آسانسور و کاربرد میکروسوئیچ در آن پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقاله دلیل استفاده از میکروسوئیچ در آسانسور بیندازید.

کاربرد میکرو سوئیچ

امروزه در صنعت برند ها و مدل های مختلفی از این کلید ها ساخته شده که هر کدام قابلیت هایی دارند که با دیگری متفاوت است اما همه یک کار را انجام می دهند و تنها تفاوت آنها در کیفیت مواد به کار رفته برای ساختشان است.

یکی از دلایلی که میکرو سوییچ ها را اینقدر محبوب کرده است قیمت بسیار پایین و عمر خیلی بالای آن هاست که طبق گفته یکی از سازنده های معروف میکروسوئیچ در جهان ( تله مکانیک) این میکرو سوئیچ عمر بالای 1 تا 100 میلیون بار عمل کردن را دارد .

حتی برای برعکس شدن شرایط کار یک پروژه مثلا برای روشن کردن یک دستگاه و خاموش کردن سایر دستگاه ها توسط میکرو سوییچ می توان از آن استفاده کرد.

برند های محبوبی که در میکرو سوئیچ ها موجود می باشد عبارتند از : اشنایدر ، تله مکانیک  KIEPE ، شیمرسال و … که چند نمونه از بهترین برند های تولید کننده این کلید های محبوب هستند.

میکرو سوئیچ

 

نحوه کار میکرو سوئیچ

در اصل میکرو سوئیچ ها یک کلید ساده برای قطع و وصل برق است و دارای سه پایه به به این صورت است: پایه  COM که در تمام میکرو سوییچ ها موجود است و پایه ورودی یک میکرو سوییچ است، یکی دیگر از پایه های آن پایه NC و پایه دیگر پایه NO می باشد.

در حالت عادی بدون فشرده شدن شاسی میکرو سوییچ پایه COM به پایه  NC متصل و از پایه NO جدا است. در حالت فشرده شدن شاسی میکرو سوییچ پایه COM از پایه NC جدا شده و به پایه NO  متصل می شود.

یک مدل از انواع مختلف لیمیت سوئیچ های موجود در بازار، میکروسوئیچ فشاری است. این قطعه که از اولین مدل های میکرو سوییچ ها بود با فشرده شدن توسط جسم خارجی کار قطع و وصل جریان برق را انجام می دهد.

از میکروسوئیچ فشاری امروزه استفاده فراوانی در صنایع رباتیک می شود، از دیگر کاربردهای آن بر روی قطعات مختلف کامپیوترها مانند مادربرد، ماوس، کیبورد و سایر قطعات فشاری است. 

میکروسوییچ استاندارد و ساده به شکل مستطیل و لبه دار است و از سه نوار اتصال تشکیل شده. این سه نوار اتصال به پایه های com و NO و NC وصل می شوند و حالت عادی (زمین)، باز و بسته را نشان می دهد.

دو حفره مخالف هم و به صورت مورب برای نصب راحت تر میکروسوییچ در هر سطحی که می خواهیم روی قطعه وجود دارد. این حفره ها در کنار نوار اتصال خروجی قرار دارند و همین امر باعث لحیم کاری راحت سیم ها می شود. 

در رابطه با ساختار داخلی این قطعات می توان گفت شامل یک اتصال ثابت برای موقعیت های NO و NC، یک اتصال متحرک و مونتاژ اتصال متحرک است. جنس بدنه میکرو سوییچ از پلاستیک فنول یا پلی استر است.

نوار اتصال به زمین میکروسوییچ به شکل پله ای است و بقیه قسمت های مونتاژ اتصالات متحرک را نگاه می دارند. نوار منحنی میکروسوییچ زیر اجزای متحرک قرار دارد، یک انتهای آن به نوار اتصال زمین و قسمت دیگر به نوار اتصال متحرک می چسبد. 

این نوار نیرویی که به وسیله محرک ایجاد می شود را به اتصال متحرک وارد و میکروسوئیچ در حالت NO قرار می گیرد. تمام میکروسوییچ ها چه از نوع میکروسوئیچ آسانسور، بالابر، صنعتی، میکروسوئیچ غلطکی و… در کلیات شیوه کار مشابه عمل می کنند و تنها در برخی قسمت های جزئی با هم تفاوت دارند. 

کاربرد میکروسوئیچ

ویژگی های میکروسوئیچ خوب چیست؟

عمر مفید هر میکرو سوییچ در نوع کم کارکرد 1 میلیون بار و در مدل های صنعتی پر کاربرد به بیش از 10 میلیون بار چرخه کارکرد می رسد. میکرو سوئیچ ها کلید های بسیار حساسی هستند که با کوچک ترین فشار عمل می کنند و در طیف وسیعی از وسایل مانند لوازم الکترونیکی، عملگرها و …. استفاده می شوند.

عمر مفید بالای این قطعات و دیر خراب شدن میکروسوئیچ ها باعث پیشرفت زیاد استفاده از آنها در صنعت الکترونیک شده است و به سرعت حتی در لوازم خانگی مورد استفاده قرار گرفته اند.

یکی از فرق های اصلی میکرو سوئیچ با دیگر کلید ها کوچک بودن و امکان جابجایی در دستگاه های متحرک به دلیل قرارگیری دکمه بر روی خود میکرو سوئیچ است. همین دلیل باعث می شود که بتوانید آن را در انواع دستگاه ها نصب کنید.

یکی دیگر از فرق های میکرو سوییچ ها واکنش سریع آنهاست که به محض احساس فشار عملیات قطع یا وصل برق را انجام می دهد . در تمام حالت ها و برای انجام تمام پروژه ها می توان از میکرو سوییچ استفاده کرد.

در میکروسوئیچ ها تفاوت میزان جابه جایی کوچک محرک که باعث تغییر وضعیت میکرو سوئیچ می شود به نسبت میزان جابه جایی کنتاکت های الکتریکی میکروسوییچ که سرعت زیادی دارد بسیار مشهود است.

در لیمیت های سوییچ بیشتر از طراحی های پدیده پسماند استفاده می کنند. این پدیده می گوید حرکت معکوس محرک برای بازگرداندن کنتاکت ها به وضعیت اولیه خود کافی نیست و محرک باید به میزان قابل توجهی در جهت عکس حرکت کند تا وضعیت اولیه بازگردد.

هنگامی که کنتاکت های موجود در میکروسوییچ به هم نزدیک می شوند احتمال به وجود آمدن پدیده قوس الکتریکی در آنها وجود دارد. برای جلوگیری از بروز این مشکل راهکارهای مختلفی وجود دارد. به عنوان نمونه سرعت بخشیدن به عمل قطع و وصل مدار با استفاده از یک فنر.

وظیفه فنر در کلید سوئیچ آن است که یک پایان بسیار سریع در عمل قطع یا وصل کنتاکت ها به وجود آورد، یکی دیگر از روش ها استفاده از تیغه ها عایق از جنس سرامیک بین کنتاکت ها است.

جالب است بدانید در میکرو سوییچ هایی که برای ولتاژهای بالا استفاده می شوند کنتاکت ها را درون روغن نگهداری می کنند تا از ایجاد قوس الکتریکی جلوگیری کنند. به این لیمیت سوئیچ ها، میکروسوئیچ روغنی گفته می شود. در برخی موارد هم کنتاکت ها را در خلا نگاه می دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت انواع میکرو سوئیچ ها از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان ما در تماس باشید:

آدرس :

تهران – خیابان لاله زار جنوبی – اول کوچه گودرزی – پلاک ۴۸

تلفن :

 ۰۹۱۲۲750385 و 02133927425 و 02133927423

پست الکترونیک :

mond_electric@yahoo.com

4.9/5 (8 Reviews)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *