مقاله ها

کنتاکتور

فروش کنتاکتور

برای کنترل جریان مدار های الکتریکی از قطعه کوچکی به نام کنتاکتور استفاده می کنند. در این مقاله به توضیح کامل روش کارکرد این وسیله و اینکه نقش آن در مدار چگونه است، خواهیم پرداخت .و سپس به دقدقه اصلی یعنی انواع مدل های آن و قیمت کنتاکتور و وضعیت آن در بازار فروش قطعات الکتریکی خواهیم پرداخت.

کنتاکتور چیست؟

مهم ترین فاکتور برای معرفی کردن یک وسیله الکتریکی این چنینی (contactor) ، شناخت عملکرد و وظیفه آن باشد. این قطعه وسیله ای  است که با خاصیت الکترومغناطیس کار می کند . وظیفه انواع کنتاکتور ، کنترل جریان مدار  به وسیله این خاصیت الکترومغناطیسی و کنتاکت های وابسته به عملکرد آن به شکل عمل کلید زنی است که به وسیله آن به قطع و وصل مدار می پردازد.

این وسیله بسیار مشابه رله عملکرد دارد اما سرعت عملکرد آن به اندازه رله سریع نیست.

کنتاکتور ها در واقع کلید های الکترومغناطیسی هستند که در قالب یک کاور به شکل این وسیله کاربردی در آمدند.نحوه عملکرد کنتاکتور بسیار جالب است زیرا ، به وسیله یک جریان پایین ، یک جریان قوی تر را قطع و وصل می کند!

کنتاکتور چیست

مزایای استفاده از کنتاکتور

راه های  زیادی برای کنترل جریان یک سیستم الکتریکی وجود دارد.این وسیله جایگزینی برای کلید های دستی هستند که ، کار را برای ما آسان تر کرده اند. مزایایی که انواع کنتاکتور دارد،  اول از همه کنترل جریان از دور است که می توانند تقسیم شود و به چند قسمت رود. قطع و وصل مدار کنتاکتور بدین وسیله به نسبت کلید دستی سریع تر انجام می گیرد .عمر استفاده از این قطعه از نظر سایش بالاتر از یک کلید دستی است . از نظر ایمنی استفاده از مدار بسیار بهتر عمل میکنند. کاری که کنتاکتور می کند ،مدار مصرفی را هنگام خاموش شدن به صورت کلی قطع می کند این موضوع باعث می شود از خطرات وصل اتفاقی سیستم خوداری شود .

قطعه ای الکتریکی شبیه رله است زیرا کاربردی بسیار مشابه دارد .هر دوی آن ها از زیر مجموعه های سوئیچ الکترومغناطیسی شناخته می شوند. مزایای استفاده از انواع کنتاکتور در استفاده از جریان پایین است و در برابر اضافه بار نیز مقاومت نشان می دهد و میتواند میزان جریان بیشتری را بپذبرد. اگر بخواهید بدانید کنتاکتورها برای چه تولید شده اند ؟  وظیفه اختصاصی آن برای کنترل و سرکوب قوس ایجاد شده است و برای قطع جریان سنگین به کار می رود.

کاربرد کنتاکتور

از این وسیله در قسمت های مختلفی استفاده می کنند و در اندازه های مختلفی ساخته می شود. کنتاکتور کوچک به ابعاد جعبه ای کوچک، ولتاژ دویست و چهل و هفت دی سی و توانایی قطع یک آمپر که بسیار رایج است تا قطعات بزرگتری حدود یک در یک متر وجود دارد و برای کنترل هر نوع بار الکتریکی در مواردی چون بانک خازنی ، مدار های روشنی ،الکترو موتور، گرمکن الکتریکی و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود .

ویدیو مقابل برای درک بهتر اینکه کنتاکتور چیست در نظر گرفته شده است.

در این ویدیو کنترل جریان برق را به وسیله این قطعه الکتریکی مشاهده میکنید.


اجزای سازنده کنتاکتور

برای کارکرد این وسیله قطعات مختفی به کار رفته که اصلی ترین آن ها را میتوان بویین ، انواع تیغه ها ، رله و محفظه دانست که به توضیح محتصر آن می پردازیم .

بویین  : این وسیله را هسته ای سیم پیچیده شده مغناطیسی می شناسند. وظیفه آن تامین نیروی فیزیکی برای کنتاکت ها است.

تیغه ها : دو مدل تیغه در اجزای سازنده وجود دارد. تیغه های قدرتی . تیغه فرمانی .کاری که تیغه قدرتی انجام می دهد بعد از تحریک شدن بویین است در واقع تیغه قدرتی هادی جریان الکتریکی برای کنتاکتور است. از تیغه دومی نیز برای مدار فرمان استفاده می شود و خود آن نیز دو مدل دارد .مدل نرمال باز و بسته.محل قرار گیری این تیغهها روی قطعه بدنه اصلی است.

رله کنتاکتور :این وسیله را به نام بیمتال نیز می شناسند. محل قرار گیری رله به طور معمول در خود بدنه کنتاکتور جای داده شده است. رله حرارتی زمانی به کار می افتد که جریان وصل شده به کنتاکتورمان بیشتر از حد مجازی که برای آن در نظر گرفته شده است باشد. و ولتاژ جریان، نوسان پیدا کند.در واقع رله باعث می شود که صدمه الکتریکی به وجود نیاید.حال که متوجه شدید کنتاکتور چیست ، برای اطلاع بیشتر می توانید مقاله —> رله را مطالعه نمایید.

محفظه: کاری که محفظه انجام میدهد تنها جمع کردن قطعات در یک فضای کوچک کاربردی نیست .بلکه برای ایزوله قسمت های خطرناک در نظر گرفته شده و برای حفاظت و ایمنی کارکنانی که با این قطعه سروکار دارند استفاده می شود. جنسی که برای آن در نظر گرفته شده عایق  مطمعن و پلاستیکی با مقاومت زیاد حرارتی در نظر گرفته شده.

اجزای کنتاکتور

انواع کنتاکتور

رده بندی بر مبنای جریان بار در نظر گرفته می شود. توانایی کنتاکتور چند منظوره موتور برای شروع کار سنگین در موتور بزرگ به کار می رود.رد بندی بر مبنا های مختلفی انجام می شود. مدل ابزار ماشین چند منظوره بر سادگی تاکید می کند که معمولا در آمریکا از آن استفاده می شود . اما مدل های اروپایی مبنای دیگری برای رده بندی دارند بر اساس چرخه دوام محبوبیت دارد .

به طور کلی 6 دسته اصلی برای انواع کنتاکتور می توان در نظر گرفت .این 6 دسته هر کدام موارد مصرف خاصی دارند.

مدل Ac22 Contactor : بیشترین کاربرد استفاده از این مدل در ولتاژ فشاری متوسط است.

مدل Ac1 Contactor :کاربرد آن برای بار روشنایی است . برای بار اهمی ویژه نیز با کار می رود.از دیگر موارد مصرف گرمکن برقی است که توان آن نود و پنج درصد باشد.

مدل  Ac2 Contactor: کاربرد آن برای راه اندازی موتور باسنکرون روتور سیم پیچی بدون ترمز و جریانی مخاف بسته به مقاونت مدار روتور است.

مدل Ac3 Contactor : موارد استفاده از این کنتاکتور برای بار موتور بدون ترمز است که برای روتوری که سیم پیچی شده هم به کارمی رود.قدرتی که می توانند تحمل کند در راه اندازی بین 5 تا 7 برابر یک جریان نامی است. در راه اندازی موتور آنسکرون روتور قفسهای شکل آن زمانی که جریان نامی قطع می شود از تیغه کنتاکتورمان رد می شود.

مدل Ac4 Contactor: وقتی که ترمز یا رتور قفسی داشته باشیم ، برای بار متوری از آن استفاده می شود. مانند نمونه های دیگر برای به کار انداختن موتور آسنکرون استفاده می شود. جهت اطلاع از قیمت کنتاکتور به بخش پایین صفحه مراجعه کنید.

مدل Ac6 Contactor :از این مدل از کنتاکتور برای بانک خازنی استفاده می کنیم.

 

انواع کنتاکتور

تاریخ مصرف کنتاکتور

این وسیله به خاطر اینکه برای قطع و وصل شدن به وسیله فیزیکی و وجود کسی نیاز ندارد عمر بیشتری دارد.عمر این قطعه الکتریکی به نسبت سایر نمونه ها بسیار بیشتر است در صورتی که مشکلی برای آن پیش نیاید تا سه هزار بار میتواند برسد.عمر مکانیکی انواع کنتاکتور در واقع همان تعداد دفعات قطع و وصل این وسیله است.عمر مفید کنتاکتور با حروف انگلیسی A ,B .C.D.E و F سنجیده می شود .به اصطلاح برای اندازه گیری طول عمر قطعه از کلاس استفاده می شود.

 

قیمت کنتاکتور

 

برای خرید باید مواردی را در نظر گرفت .زیرا علاوه بر تنوع و برند های مختلف موجود بازار باید پارامتر های اصلی این قطعه مانند توان ،جریان عبوری ، ولتاژ و ضریب قدرت بار مجاز را برای آن در نظر گرفت.قیمت کنتاکتور بسته به این پارامتر ها و اندازه ی آن محاسبه می شود. در هنگام خرید باید از استاندارد بودن آن مطمئن شد. زیرا در ایمنی بسیار تاثیر دارد. شما باید در هنگام خرید کنتاکتور نظر داشته باشید که این قطعه الکتریکی تحمل جریان های مختلف به ویژه راه اندازی ،جریان دائمی و جریان های مضاعفی که وارد می شود را توان تحکمل داشته باشد. شما می توانید هنگام خرید کنتاکتور مشخصات آن را بر روی بدنه آن مشاهده کنید و با توجه به نیاز مدار خود آن را بسنجید.

کاربرد کنتاکتور

به طور معمول از این وسیله برای تاسیسات نورپردازی های خیلی بزرگ استفاده می شود . مثال آن بناهای تجاری و بناهای اداری هستند که نورپردازی آن خیره کننده است.با توجه به مصرف برق زیاد همچین نورپردازی هایی در سیم پیچ کنتاکتور از کنتاکتوری چفت استفاده می کنیم. با دوسیم پیچ واکنش نشان میدهند. یکی از آن سیم پیچ ها آنا جریان میگیرد و سبب میشود کنتاکت مدار قدرت بسته شود و به این حالت به صورت فیزیکی باقی می ماند.و اما سیم پیچ دومی کاری که می کند این است که کنتاکت را در حالت باز قرار میدهد.

انواع کنتاکتور سه جریان معروف دارند.جریان ساعتی که به صورت 8 ساعت در نظر گرفته می شود.این جریان را کنتاکتور در یک شیفت کاری قادر به تحمل است . جریان بعدی هفتگی است .این جریان برای این قطعه در طول یک هفته قابلیت تحمل دارد.اما جریان سومی که به صورت دائم است.این جریان به صورت دائم برقرار است.

از این وسیله برای راه اندازی ماشین صنعتی در راه اندازی و کنترل آن استفاده می شود.همچنین در  موتور الکتریکی ، گرمایش، بانک خزن ،تبخیر کننده حرارتی و بسیار موارد دیگر هم استفاده می شود.

فروش کنتاکتور

نحوه عملکرد کنتاکتور

بویین ثابت یا هسته سیم پیچیده شده در داخل سیم پیچ قرار می گیرد. این سیم پیچ که دور هسته آهنی پیچیده شده دو سر آن به یک منبع ولتاژ وصل می شود و خاصیت آهن روبایی پیدا می کند . دو سر سیم پیچ بر روی کنتاکتور با علائم a1 , a2 نشان داده شده است . این همان مدار فرمان این وسیله شناخته می شود. بر روی هسته آهنی دیگری که به هسته متحرک شناخته می شود ، کنتاکت قدرت قرار داده شده . به طور معمول خاموش است . در حالت خاموشی به وسیله فنر از هسته جدا می شود .

شما می توانید برای سفارش و اطلاع از قیمت کنتاکتور با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و با توجه به سیستم مدار الکتریکی خود و مشخصات لازمه ی آن اقدام به سفارش کنتاکتور مناسب دهید.

برای درک بهتر از عملکرد این وسیله ، این ویدیو می تواند به شما کمک کند .
بهترین تشبیه برای این وسیله میتوان کلید مغناطیسی را در نظر گرفت. با استفاده از جریانی کوچک ، جریان بالا را کنترل کرده و بدون نیاز به هیچ نوع وسیله ای  از راه دور برایمان این کار را انجام می دهد. در واقع کاری که برای فرمان دادن به این کلید مغناطیسی انجام می دهیم این چنین است که جریان کم را از دور می فرستیم و دستگاه توسط آن منظور ما را دریافت کرده و بدین وسیله فرمان را اجرا می کند.
برای خرید کنتاکتور از طریق راه ارتباطی پایین صفحه تماس بگیرید.
 
پخش ویدیو

آدرس :

تهران – خیابان لاله زار جنوبی – اول کوچه گودرزی – پلاک ۴۸

تلفن :

02133927425 و 02133927423

پست الکترونیک :

mond_electric@yahoo.com

‫5/5 (1 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *