تلفن : 02133927425
آدرس : تهران، خیابان لاله زار جنوبی، ابتدای کوچه ترابی گودرزی، پلاک 48
ساعت کاری فروشگاه : شنبه تا چهارشنبه از 9:30 تا 18 و پنجشبه ها 9:30 تا 14
تلفن : 02133927425
آدرس : تهران، خیابان لاله زار جنوبی، ابتدای کوچه ترابی گودرزی، پلاک 48
بروز ترین تجهیزات برق صنعتی و کنتاکتور

خرید کنتاکتور بر اساس نوع و برند

فروش ویژه

خرید لحظه آخری

کنتاکتور چیست ؟

اصولاً کنتاکتور یک وسیله سوئیچینگ الکتریکی است. برای روشن و خاموش کردن مدارهای الکتریکی استفاده می شود. این یک نوع رله خاص است، اما یک تفاوت اساسی بین کنتاکتور و رله وجود دارد. کنتاکتور بیشتر در کاربردهایی استفاده می شود که ظرفیت حمل جریان بالاتری در آن دخیل است، در حالی که رله ها برای کاربردهای جریان کمتر استفاده می شوند. کنتاکتورها جمع و جور هستند و به راحتی می توان آنها را در زمین نصب کرد. کنتاکت‌ها معمولاً باز هستند و هر زمان که سیم‌پیچ کنتاکتور نیرو می‌گیرد، توان عملیاتی را برای بار فراهم می‌کنند. کنتاکتورها معمولاً برای موتورهای الکتریکی استفاده می شوند.

کنتاکتورها انواع مختلفی دارند و انواع مختلف آنها مجموعه ای از ویژگی ها، کاربردها و قابلیت های خاص خود را دارند. کنتاکتورها می‌توانند طیف وسیعی از جریان‌ها را از چند تا هزاران آمپر و ولتاژ 25 ولت‌دیسی تا هزاران ولت را در اختیار بگیرند. علاوه بر این، این دستگاه ها در اندازه های مختلف، از ابعاد کوچک دستی گرفته تا اندازه های بزرگ به اندازه یک متر یا یک حیاط در یک طرف هستند.

کنتاکتورها معمولاً با بار جریان بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا توانایی آن‌ها در تحمل جریان بالای 5000 آمپر و توان بالا به خوبی بیش از 100 کیلووات دارند. هنگامی که جریان های موتور سنگین قطع می شوند، قوس تولید می کنند. برای کاهش و کنترل این قوس ها می توان از کنتاکتور استفاده کرد.کنتاکتور یک کلید کنترل شده الکتریکی است که برای سوئیچ کردن مدار قدرت استفاده می شود، شبیه به یک رله به جز با درجه جریان بالاتر. یک کنتاکتور توسط مداری کنترل می شود که سطح توان بسیار کمتری نسبت به مدار سوئیچ دارد. کنتاکتورها اغلب برای موتور 150 اسب بخار استفاده می شوند.

روش کار کنتاکتور

اصل کار کنتاکتور بسیار ساده است. جریانی که از کنتاکتور می گذرد به آهنربای الکتریکی انرژی می دهد. سپس مغناطیس الکتریکی پر انرژی میدان مغناطیسی ایجاد می کند. این باعث می شود که هسته کنتاکتور آرمیچر را حرکت دهد. سپس مدار بین کنتاکت های ثابت و متحرک توسط یک کنتاکت معمولی بسته (NC) تکمیل می شود که به جریان اجازه می دهد از کنتاکت ها به بار عبور کند. هنگامی که جریان از عبور قطع می شود، سیم پیچ برق گرفته و مدار را باز می کند. کنتاکت کنتاکتورها می توانند به سرعت باز و بسته شوند، به همین دلیل است که قادر به تحمل بارهای بزرگتر هستند. از آنجایی که کنتاکتورها برای باز و بسته کردن سریع کنتاکت ها طراحی شده اند، کنتاکت های متحرک ممکن است در اثر برخورد سریع با کنتاکت های ثابت جهش کنند. کنتاکت دوشاخه در بسیاری از کنتاکتورها برای جلوگیری از پرش استفاده می شود.

کنتاکتور

 

جریان ورودی به سیم پیچ کنتاکتور ممکن است DC یا AC باشد (در محدوده های ولتاژ مختلف بین 12VAC یا 12VDC تا 690VAC یا 440VDC موجود است). مقدار کمی از برق توسط سیم پیچ کنتاکتور در طول کار آن مصرف می شود. برای کاهش مقدار برق تخلیه شده توسط سیم پیچ کنتاکتور در حین کار، از مدارهای اکونومایزر استفاده می شود.

کنتاکتورهای دارای کویل AC مجهز به کویل های سایه زنی هستند. در غیر این صورت، هر بار که AC از صفر می گذرد، کنتاکتور به صدا در می آید. سیم پیچ های سایه زنی می توانند مغناطیس زدایی هسته مغناطیسی را به تأخیر بیندازند تا از بهم خوردن جلوگیری کنند. سیم پیچ های DC نیازی به سایه ندارند زیرا شار تولید شده همیشه ثابت است.

انواع کنتاکتور

کنتاکتور دارای سه نوع مختلف میباشد که عبارتند از :

کنتاکتورهای مغناطیسی

اینها رایج ترین انواع موجود هستند و دلیل خوبی دارند، زیرا از انواع ذکر شده قبلی کارآمدتر هستند. این کنتاکتورها به صورت الکترومکانیکی کار می کنند و نیازی به دخالت انسان ندارند. با فناوری‌های پیشرفته‌شان، می‌توان از راه دور از آن‌ها استفاده کرد، و این باعث می‌شود که آنها ایمن‌تر و کارآمدتر شوند، زیرا نیازی به کار دستی ندارند. کنتاکتور مغناطیسی فقط به مقدار کمی جریان برای باز و بسته کردن مدار نیاز دارد، بنابراین از نظر مصرف انرژی نیز بهینه است.

این مدل کنتاکتور نیازی به دخالت انسان ندارد و به صورت الکترومکانیکی عمل می کند. این یکی از پیشرفته ترین طراحی های کنتاکتور است که می توان از راه دور کار کرد. بنابراین، به از بین بردن خطرات مربوط به کار دستی آن و قرار دادن پرسنل عملیاتی در خطر بالقوه کمک می کند. فقط مقدار کمی جریان کنترلی توسط کنتاکتور مغناطیسی برای باز یا بسته شدن مدار مورد نیاز است. این رایج ترین نوع کنتاکتور مورد استفاده در کاربردهای کنترل صنعتی است.

کنتاکتور های سوئیچ تیغه چاقو

این اولین و قدیمی ترین نوع کنتاکتوری است که برای کنترل موتور الکتریکی در اواخر دهه 1800 استفاده شد. از یک نوار فلزی تشکیل شده است که به عنوان کلید در اتصال و قطع اتصال عمل می کند. اما عیب این روش این است که فرآیند سوئیچینگ در صورت بسیار سریع، به دلیل ایجاد خوردگی در مواد مسی، بسته به ظرفیت جریان، اندازه موتور افزایش می‌یابد که منجر به آسیب فیزیکی زیاد می‌شود.

کاربرد کنتاکتور

کنتاکتورهای الکتریکی به عنوان قطع کننده مدار یا فیوز نیز شناخته می شوند. آنها شامل یک سیم پیچ سیم (اولیه) و یک کنتاکتور متحرک (ثانویه) هستند. هنگامی که جریان از سیم پیچ اولیه عبور می کند، میدان مغناطیسی ایجاد می کند که کنتاکتور ثانویه را به داخل قطع کننده مدار حرکت می دهد. با این حال، کنتاکتور ثانویه نمی تواند حرکت کند تا زمانی که از یک نقطه ثابت در مسیر خود برای تکمیل مسیر خود عبور کند. این نقطه را نقطه تریپ می نامند و جریان برق را در مدار شکن قطع می کند.

به طور معمول، می توانید از کنتاکتور برقی در محیط های مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده کنید. علاوه بر این، شما می توانید آنها را معمولا در خانه ها پیدا کنید، جایی که می توانید از آنها برای کنترل جریان برق برای وسایل روشنایی یا گرمایشی استفاده کنید. با این حال، مردم به طور گسترده از آن در محیط های تجاری و صنعتی برای اهداف ایمنی استفاده می کنند.

همچنین می‌توانید یک کنتاکتور الکتریکی را در خارج از ساختمان پیدا کنید، جایی که ممکن است به عنوان منبع تغذیه برای چراغ‌ها یا سایر وسایلی که نیاز به برق دارند، استفاده کند. به روز نگه داشتن این دستگاه ها می تواند با جلوگیری از قطع برق از هزینه های اضافی و ناراحتی جلوگیری کند.

کنتاکتور کاربردهای زیادی خارج از مدارهای الکتریکی دارد زیرا می توانید از آنها برای اهداف دیگری مانند کنترل جریان برق استفاده کنید.

کنتاکتور یک وسیله اولیه است که می تواند مقدار معینی الکتریسیته را به مدار برساند. هنگامی که ولتاژ در خط منبع تغذیه از ولتاژهای دو طرف کنتاکتور بالاتر می رود، بسته می شود و اجازه نمی دهد جریان از آن عبور کند. که الکترون ها را قادر می سازد از یک هادی به هادی دیگر حرکت کنند و در نهایت به زمین برسند.

تفاوت بین کنتاکتور و رله چیست؟

اکنون که می دانید چرا از کنتاکتور استفاده می کنیم، درک تفاوت یک کنتاکتور با ارائه دهنده خدمات رله مفید خواهد بود. کنتاکتورها گزینه های کارآمد و انعطاف پذیری را برای نیازهای با حجم بالا ارائه می دهند، در حالی که خدمات رله برای اهداف اضطراری هستند.

یا ممکن است بپرسید که آیا ما نمی توانیم به جای کنتاکتور از رله برای روشن کردن موتور در اینجا استفاده کنیم. پاسخ این سوال خیر است!

رله یک دستگاه تخصصی است که به شما امکان می دهد دو مدار را تغییر دهید. آنها یک سیم پیچ و یک نقطه یا اتصال در یک سر دارند که می توانید آن را ببندید تا جریان از مدار عبور کند یا باز شود تا جریانی نرود. وقتی این را فعال کنید، مخاطبین بسته می شوند. که به آن رله کنتاکتور می گویند و مانند یک کنتاکتور عمل می کند. اما تفاوت اینجاست. معمولاً می‌توانید از رله‌ها برای دستگاه‌های کوچک‌تر با نرخ جریان و ولتاژ کمتر استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید از کنتاکتور مغناطیسی برای دستگاه های مهم تر با نرخ جریان و ولتاژ بالا استفاده کنید.

بنابراین، رله ها به دستگاه های کوچک مانند لامپ ها و سوئیچ ها اجازه کار می دهند و می توانید از کنتاکتورها برای موارد بزرگتر مانند پمپ ها، موتورها، شیرها استفاده کنید.

نتیجه

کنتاکتورها ابزارهای ضروری در کنترل مدار هستند و دارای ویژگی های ایمنی اضافی هستند. مانند هر دستگاه الکتریکی، اطمینان از یافتن دستگاهی که با نیازها و عملکرد شما مطابقت دارد، حیاتی است. شما همچنین به یک تامین کننده قابل اعتماد مانند CHINT نیاز دارید که محصولات اصلی مطابق با استانداردهای جهانی مانند IEC را ارائه می دهد.

علاوه بر این، می خواهید گزینه های بیشتری در طراحی و کاربرد و همچنین پشتیبانی حرفه ای داشته باشید. این عوامل به شما کمک می کند تا ابزار مناسبی را شناسایی کنید که ایمنی را ارتقا می دهد و برای پول شما ارزش قائل می شود.

فروشگاه بانک صنعت یکی از ارائه دهندگان و تامین کنندگان رسمی کنتاکتورهای برند های اشنایدر، ال اس و هیوندای واقع در بازار لاله زار تهران میباشد که با بیش از 40 سال سابقه درخشان، بهترین و با کیفیت ترین تجهیزات پنوماتیک و ابزار دقیق را عرضه کرده و بفروش می رساند.

شما عزیزان میتوانید انواع مختلف کنتاکتورها را با مناسب ترین قیمت بصورت فیزیکی و اینترنتی از فروشگاه بانک صنعت تهیه نمایید. گارانتی فروشگاه و شرکتی تمامی محصولات و مشتری مداری و جلب رضایت مشتری همراه با مناسب ترین قیمت دغدغه مهم و اصلی پرسنل این فروشگاه میباشد. جهت خرید با کارشناسان فروشگاه تماس حاصل نمایید.

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

واتس آپ واتس آپ تلگرام
فهرست
فروشگاه
حساب کاربری من