مقاله ها

گیج فشار و دما

گیج فشار و دما

در این مقاله به برسی گیج دما و گیج فشار می پردازیم و از نمونه ترکیبی آن یعنی گیج فشار و دما نیز به صورت کامل خواهیم پرداخت.

گیج ها ابزاری هستند که با استاندارد های شناخته شده ، دمای تاسیسات مکانیکی را می سنجند ، که انواع و اقسام مختلفی دارند.انتخاب آن ها بر اساس محل قرار گیری سنسور و محدوده اندازه گیری آن است.

گیج دما

دماسنج عقربه ای نام دیگری است که به گیج دما نسبت می دهند. عدد نشان دهنده ی آن دمای منطقه ی خاصی است که در نظر گرفته می شود.

گیج دما به دو دسته ی کلی یعنی دماسنج بی متال و دماسنج پرشده تقسیم می شود.

عملکرد گیج دما در دسته ی اول مدل بی متال معمولا بر اساس قطعه فلزی است که بر اساس حرارت طول آن تغییر پیدا می کند.

گیج دما در دسته بندی دوم یعنی دماسنج پر شده نمونه های مختلفی دارد که برخی از آن ها را در اینجا نام میبریم:

دماسنج پر شده از جیوه نمایانگر سیستم فشار ، دماسنج نمایانگر سیستم بخار و ….

گیج-دما

گیج فشار

فشار سیالات را در صنعت با گیج فشار می سنجند. علاوه بر این کاربرد های بسیار زیادی در موارد مختلف دارد.

گیج فشار نام دیگر آن ترانسیتر فشار است و ظاهر آن بسیار شبیه گیج دما است با این تفاوت که اهمیت آن در کنترل سیستم ها است.

گیج فشار بر اساس عملکرد هایی که دارند به انواع مختلف تقسیم می شوند.

نام برخی از آن ها : گیج فشار روغنی ،عقربه ای ، منفی ، اکسیژن، دیافراگمی ، دیجیتال و… است.

گیج-فشار-و-دما

استفاده از گیج فشار را در صنعت می توانید در ویدیو مقابل مشاهده نمایید.

این ابزار کاربرد زیادی در صنعت دارد.

آن ها برای اندازه گیری فشار آب ، فشار های هیدرولیک ،

به دست آوردن فشار پنوماتیک ، همچنین فشار های دیگری مثل اکسیيژن  و گاز های دیگر کاربرد دارد.

گیج فشار و دما ترکیبی ( ترمومانومتر )

همواره محاسبه میزان فشار و دما در محیط های صنعتی مانند کارخانه ها و نیروگاه ها امر حساس و مهمی است. برای کنترل دما و فشار یا می توان به صورت جداگانه از گیج های فشار و دما استفاده نمود یا از تجهیزاتی که ترکیب این دو مورد است و به گیج فشار و دما ترکیبی یا ترمومانومتر معروف هستند استفاده کرد . 

گیج های ترکیبی دما و فشار بخشی از ابزارهای دقیق در صنعت محسوب می شوند. از ابزارهای دقیق برای اندازه گیری کمیتی مشخص یا فرمان دادن به سایر دستگاه ها و مدارهای فرمان استفاده می کنند و یکی از مهم ترین و کاربردی ترین آنها گیج دما فشار یا همان ترمومانومتر است.

گیج دما و فشار در هر کشوری بر اساس مقیاس های رایج آن جا طراحی وساخته می شود . بنابرای آن ها مشابه هم ساخته نمی شوند.

مقادیر عددی مختلفی نیز برای اندازه گیری اعداد نشان داده شده در سطح گیج به وجود می آید. در واقع مقدار اندازه گیری شده در هیچ دو گیج فشار دما با هم برابر نیست مگر اینکه توسط یک معیار مشخص طراحی شده باشند.

همچنین درجه بندی آنها باید به وسیله یک معیار مشخص و استاندارد و به صورت کالیبره شده باشند. برای اندازه گیری میزان دما از یکاهای مختلفی استفاده می کنند. واحد بین المللی اندازه گیری آن کلوین است، اما سلسیوس و فارنهایت هم برای بیان اندازه دما کاربرد دارد. برای اندازه گیری فشار سیالات از یکای بار استفاده می کنند. 

گیج-دما-و-فشار
قیمت-گیج-فشار-و-دما

انواع گیج فشار و دما

یکی از ویژگی های مواد موجود در طبیعت دما است که میزان گرمی یا سردی جسم را نشان می دهد. هنگامی که دمای جسمی افزایش پیدا می کند در واقع سرعت جنبش انرژی مولکولی آن زیاد می شود.

به عنوان مثال افزایش دما در یک راکتور هسته ای بیان کننده افزایش واکنش هاست که باید کنترل شود. همچنین افزایش فشار در این محیط می تواند انفجار در راکتور را به همراه داشته باشد. 

به عنوان نمونه دیگر افزایش دما غیر فعال شدن برخی از کاتالیزورها در محیط آزمایشگاه را به همراه دارد. به همین دلیل کنترل لحظه ای فشار و دما در این محیط ها نکته بسیار مهم و کلیدی است.

این گیج ها ابزار بسیار دقیق و کاربردی هستند که در تمام کارخانه ها و مراکز حساس وجود دارد. اگر بخواهیم انواع مختلف دماسنج یا فشارسنج ها را به صورت تکی نام ببریم می توان گفت انواع دماسنج های موجود در بازار عبارتند از:

دما سنج جیوه ای، دما سنج الکلی، دما سنجبیمتال، دما سنج گازی و … فشار سنج ها هم در انواع مختلف: فشار سنج آنالوگ یا دیجیتال، فشار سنج لوله بوردن، فشار سنج دیافراگمی، فشار سنج خلا، فشار سنج تفاضلی، فشار سنج روغنی موجود هستند.

قیمت گیج فشار و دما

عوامل مختلفی سبب تفاوت قیمت گیج فشار و دما می شوند، در واقع می توان گفت این تفاوت قیمت به خاطر تفاوت در امکانات زیر است:

در گیج فشار

 1. تفاوت مواد به کار رفته در ساخت بدنه فشار سنج (Housing Material) که در واکنش های خورنده از فلز استیل و در غیر این صورت از برنج استفاده می شود.
 2. نوع صفحه نمایش گیج فشار که آنالوگ باشد یا دیجیتال
 3. دیال فشار سنج
 4. نوع و معیار درجه بندی فشار سنج
 5. استانداردهای نفوذ (IP)
 6. ارتباطات گیج فشار
 7. تحمل پذیری و میزان ظرفیت فشار سنج
 8. قسمت های سنسور و سوکت فشارسنج (Wetted Part)
مزایا گیج فشار

در گیج دما

 1. قطر نمایشگر دما سنج
 2. ظرفیت و رنج دمای ترمومتر
 3. موقعیت اتصال دنباله و تجهیزات گیج دما
 4. جنس بدنه و غلاف دما سنج
 5. پراب یا تست ترمومتر

همه عوامل ذکر شده در تعیین قیمت گیج های دما و فشار (ترمومانومتر) موثر است. جهت اطلاعات بیشتر درباره نحوه خرید گیج فشار و دما با شماره های موجود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

خرید-گیج-فشار-و-دما

جدید ترین محصولات گیج های فشار و دما فروشگاه بانک صنعت :

انتخاب گیج دما و فشار مناسب

برای انتخاب بهترین گیج فشار و دما ترکیبی ( ترمومانومتر ) باید ویژگی های مهمی را در نظر گرفت :یکی از مهم ترین نکات برای انتخاب فشار سنج بیشترین میزان فشاری است که گیج فشار تحمل می کند. نوع سنسور انتخابی با توجه به میزان فشار فرق می کند.

مثلا در گیج های فشار 0.6 تا 1600 بار از سنسور لوله بوردون و برای فشار کمتر از 0.6 از سنسور کپسولی یا دیافراگمی استفاده می شود. درباره اندازه صفحه نمایش می توان گفت ارتباط مستقیمی بین اندازه صفحه و ظرفیت گیج فشار وجود دارد. جالب است بدانید عواملی مثل:

میزان دمای محیط، چگالی ، ذرات معلق در هوا، رطوبت و … در نحوه کار فشار سنج تاثیر گذار هستند. اگر دما و فشار محیط و فرآیندها از ظرفیت گیج فشار بیشتر باشد باید از ابزار کمکی به نام کولینگ یا کپیلاری استفاده کرد.

همچنین با توجه به اتصالات فشار سنج در نظر گرفتن برخی نکات مانند: فشار واکنش ها، محدودیت فضای استفاده، اندازه و نوع اتصالات و … ضروری است. درباره نحوه اتصالات، به شکل های مختلفی مانند اتصال از زیر، پشت و فلنجی وجود دارد.

یک دما سنج مناسب هم باید ویژگی هایی مثل:استفاده از سنسور های RTD و ترموکوبل برای دماهای کمتر از 200 درجه سانتی گراد و سنسورهای ترموکوبلی برای دماهای بالای 200 درجه سانتی گراد،

داشتن بدنه ای مقاوم و مکانیسم درونی دقیق و با کیفیت، نشان دادن تغییرات دمایی با آهنگ یکنواخت و منظم. حرکت نرم ونداشتن پرش در عقربه رعایت شود.

فروش گیج فشار و دما

از جمله شرکت های سازنده معتبر در زمینه ساخت گیج دما و فشار ترکیبی : ویکا، شکرافت، ایندومارت، نیس، پکینز، تی جی، دلتا، رویگر، فیشر و … هستند.

یکی از محصولات کمپانی ویکا، ترمومتر مدل 250 است. این محصول برای اندازه گیری دقیق دما در محیط های صنعتی مختلف کاربرد دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ترمومتر (گیج دما) ویکا 250 را مطالعه نمایید.

یکی دیگر از کمپانی های سازنده گیج دما و فشار ( ترمومانومتر ) کمپانی پکنز است. گیج های این کمپانی در سه اندازه مختلف: 40، 50 و 100 میلی متر ساخته می شوند. این ترمومانومتر در جنس های استیل، پلاستیک و قابلیت اندازه گیری فشار در محدوده 0 تا 60 بار و دمای 0 تا 120 درجه سانتی گراد موجود هستند. از جمله کاربردهای مدل های مختلف این دستگاه برای:

 • سیستم های گرمایش مرکزی
 • دستگاه های بخارساز
 • فریزر و سیستم های خنک کننده و ماشین های یخ ساز صنعتی است.

قیمت گیج فشار و دما

عوامل مختلفی سبب تفاوت قیمت گیج فشار و دما می شوند، در واقع می توان گفت این تفاوت قیمت به خاطر تفاوت در امکانات زیر است:

در گیج فشار

 1. تفاوت مواد به کار رفته در ساخت بدنه فشار سنج (Housing Material) که در واکنش های خورنده از فلز استیل و در غیر این صورت از برنج استفاده می شود.
 2. نوع صفحه نمایش گیج فشار که آنالوگ باشد یا دیجیتال
 3. دیال فشار سنج
 4. نوع و معیار درجه بندی فشار سنج
 5. استانداردهای نفوذ (IP)
 6. ارتباطات گیج فشار
 7. تحمل پذیری و میزان ظرفیت فشار سنج
 8. قسمت های سنسور و سوکت فشارسنج (Wetted Part)

در گیج دما

 1. قطر نمایشگر دما سنج
 2. ظرفیت و رنج دمای ترمومتر
 3. موقعیت اتصال دنباله و تجهیزات گیج دما
 4. جنس بدنه و غلاف دما سنج
 5. پراب یا تست ترمومتر

همه عوامل ذکر شده در تعیین قیمت گیج دما و فشار (ترمومانومتر) موثر است. جهت اطلاعات بیشتر درباره نحوه فروش گیج فشار و دما با شماره های موجود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آدرس :

تهران – خیابان لاله زار جنوبی – اول کوچه گودرزی – پلاک ۴۸

تلفن :

 02133927425 و 02133927423

پست الکترونیک :

mond_electric@yahoo.com

‫4.9/5 (7 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *